Budowa domu na istniejącym osiedlu: jak nie narobić sobie wrogów wśród sąsiadów?

Mateusz Nowak
04.11.2020

Znalezienie wolnej działki budowlanej położonej pomiędzy istniejącymi domami jednorodzinnymi nie jest taką prostą sprawą. Gdy już trafi się taka okazja, a cena jest atrakcyjna, warto zdecydować się na zakup. Często można liczyć na to, że działka jest już uzbrojona w niezbędne media, ogrodzona, a poza tym będziemy mieć pewność, że w przyszłości w pobliżu nie będą już prowadzone żadne uciążliwe prace budowlane. Problem mają natomiast sąsiedzi, których czeka wiele miesięcy męczenia się z kolejną budową. Jak nie narobić sobie wśród nich wrogów? Kieruj się tymi wskazówkami.

Ustal jasne zasady z wykonawcami

Na samym początku warto uczulić wykonawcę (ekipę murarską), aby szanowała prywatność i spokój sąsiadów. Wyraźnie zaznacz, że nie życzysz sobie śmiecenia, głośnego przeklinania, parkowania samochodów przy prywatnych posesjach oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych gdzie popadnie. Oczywiście musisz zapewnić wykonawcy takie warunki pracy, aby mógł on spełnić Twoje wymagania. Zadbaj o przygotowanie garażu lub innego miejsca, w którym pracownicy mogą odpocząć. Obowiązkowo musisz dostarczyć toaletę przenośną oraz umożliwić swobodny wjazd na teren budowy.

Przedstaw się sąsiadom

W dobrym tonie jest odwiedzić sąsiadów i poinformować ich o planowanym rozpoczęciu budowy domu. To na pewno pozytywnie wpłynie na ich nastawienie. Opowiedz trochę o budynku, opisz ramowy plan budowy, podaj kontakt do siebie, aby w razie jakichkolwiek problemów sąsiedzi mogli Cię zaalarmować., W ten sposób ocieplisz atmosferę, a przy okazji zyskasz przychylność sąsiadów, którzy przecież mogą np. mimochodem pilnować Twojego dobytku.

Dbaj o porządek na budowie

Nic tak nie denerwuje sąsiadów, jak śmieci, które przedostają się z okolicznej budowy do ich wypielęgnowanych ogródków. Można tego łatwo uniknąć, jeśli od razu zamówisz kontener na odpady budowlane. Przekaż również wykonawcy, że nie będziesz tolerować bałaganiarstwa. Sam przynajmniej raz w tygodniu staraj się podjechać na budowę i skontrolować porządek – jeśli zauważysz walające się śmieci, przywołaj wykonawcę do – nomen omen – porządku.

Uprzedzaj o planowanych najbardziej uciążliwych pracach

Budowa domu jednorodzinnego nie jest tak uciążliwa, jak chociażby całego osiedla budynków czy jakiejś fabryki. Mimo to będą takie etapy, które z pewnością dadzą się sąsiadom we znaki – na przykład kładzenie dachu (ciągłe docinanie dachówek i hałas), prace ziemne (ciężki i hałaśliwy sprzęt) czy roboty brukarskie (pył, hałas). Warto za każdym razem uprzedzić sąsiadów, że przez kilka dni będzie głośno – być może dzięki temu uda im się zmienić plany i uniknąć niedogodności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie