Bojler stojący – jakie są jego zalety i wady?

Jerzy Biernacki
14.06.2022

Bojler to niezbędny element wyposażenia domowej kotłowni (o ile nie pracuje w niej kocioł dwufunkcyjny). Zadaniem bojlera jest oczywiście magazynowanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby domowników. Na rynku znajdziemy dziś bojlery z podwójną wężownicą czy dwupłaszczowe, jednak zwykle pierwszym kryterium wyboru jest orientacja zbiornika. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza bojlery stojące, które mają kilka ważnych zalet. Czy mają też wady? Tego już dowiesz się z naszego poradnika.

Brak ograniczeń w zakresie pojemności bojlera

Jeśli szukasz bardzo pojemnego zbiornika C.W.U., na przykład o pojemności 300 litrów, to wybór sprowadza się wyłącznie do modeli stojących. Bojlery montowane na podłodze zawsze mają największą pojemność, dlatego idealnie sprawdzają się w dużych domach, firmach oraz do współpracy z instalacją solarną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (są to bojlery na dwa źródła zasilania).

Nie ma ryzyka upadku bojlera

Montaż bojlera na ścianie, na specjalnym stelażu, jest oczywiście możliwy, natomiast może być też dość ryzykowny. Jeśli masz słabe ściany w domu lub zostały one wykonane z betonu komórkowego o niskiej gęstości, to bezpieczniejszym wyborem zawsze będzie bojler stojący, który eliminuje ryzyko upadku i narobienia poważnych szkód.

Krótka instalacja od kotła

To ważny argument przemawiający za wybraniem bojlera stojącego, zwłaszcza wtedy, gdy możemy go zamontować tuż pod kotłem. Dzięki temu instalacja zasilająca będzie bardzo krótka, a tym samym koszt jej wykonania będzie znacznie niższy, co ma ogromne znaczenie przy dzisiejszych cenach materiałów i robocizny.

Bezproblemowy dostęp do bojlera

Bojler zamontowany na podłodze jest o wiele łatwiejszy w serwisowaniu. Wszystkie elementy hydrauliczne mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki, co pozwala szybko i tanio usunąć np. jakąś nieszczelność.

Wady? W zasadzie tylko jedna

Tą wadą jest oczywiście to, że bojler stojący zajmuje sporo miejsca. Jeśli masz niewielką kotłownię, to po montażu bojlera na podłodze raczej musisz się pogodzić z ograniczeniem funkcjonalności pomieszczenia. Rekompensuje to natomiast większa pojemność i tym samym lepsza użyteczność samego zasobnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie