Bezpieczne użytkowanie instalacji gazowej w domu jednorodzinnym

Antoni Kwapisz
10.02.2020

Nawet dziecko wie, że z gazem nie ma żartów. Zarówno gaz ziemny, jak i płynny (propan, propan-butan) to bardzo popularne paliwa grzewcze w naszym kraju, używane również do zasilania kuchenek oraz piecyków podgrzewających wodę użytkową. Sprawna instalacja gazowa w domu jednorodzinnym zapewnia wysoki poziom komfortu, ale jednocześnie wymaga sumiennego stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Opisujemy je w naszym poradniku.

Projekt i wykonanie instalacji wyłącznie przez uprawnioną firmę

Obie czynności może wykonać jedynie specjalista posiadający uprawnienia gazowe, czyli uprawnienia SEP w grupie kwalifikacji G3. Obowiązek znalezienia takiego fachowca spoczywa na właścicielu budynku. Bez pieczątki specjalisty projektującego i wykonującego instalację gazową, dom nie zostanie dopuszczony do użytkowania. Trzeba na to zwrócić baczną uwagę i absolutnie nie oszczędzać na fachowcu! Od jakości jego pracy zależy przecież bezpieczeństwo wszystkich domowników, nierzadko także sąsiadów.

Przegląd instalacji gazowej minimum raz w roku

O tym niestety zapomina wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Wychodzą oni z założenia, że skoro z instalacją nic złego się nie dzieje, to nie ma sensu jej sprawdzać. To duży błąd! Nie wszystkie awarie są od razu widoczne i wyczuwalne. Jeśli np. w kotłowni nie zainstalowano czujnika gazu, właściciele mogą się w ogóle nie zorientować, że od tygodni mają do czynienia z delikatnym wyciekiem. Dlatego minimum raz w roku należy zaprosić fachowca, który przy pomocy detektora sprawdzi szczelność wszystkich przewodów i połączeń.

Doroczny serwis urządzeń zasilanych gazem

Serwisowanie kotła gazowego, piecyka i kuchenki bezwzględnie należy powierzyć specjaliście posiadającemu stosowne uprawnienia – najlepiej, aby był to przedstawiciel producenta urządzenia. Taki serwis przeprowadza się raz do roku. Fachowiec nie tylko sprawdzi szczelność, ale także m.in. poprawi ustawienia, dzięki czemu urządzenie będzie pracować w optymalnym zakresie efektywności, a tym samym nie będzie zużywać zbyt dużo gazu.

Nie dla samoróbek!

Jakiekolwiek naprawy, przeróbki czy inne modyfikacje wykonane przez osobę, która nie ma uprawnień gazowych, są niedopuszczalne. Każdorazowo takie prace należy zlecić specjaliście posiadającemu kwalifikacje zawodowe. Tyczy się to nawet tak prozaicznych czynności, jak wymiana reduktora na butli gazowej do zasilania kuchenki.

 

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie