aJak wynająć mieszkanie… za darmo?

Jerzy Biernacki
24.09.2019

Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem w zdecydowanej większości chcą osiągać z tego tytułu korzyści finansowe. Stąd w Polsce bardzo rzadko można się spotkać z propozycją wynajęcia mieszkania za darmo, co z kolei jest całkiem popularne w Europie Zachodniej, Skandynawii czy w USA. U nas ten model dopiero raczkuje, ale już teraz warto się z nim zapoznać, ponieważ może być świetną alternatywą dla osób niemających dochodów lub dla właścicieli mało atrakcyjnych mieszkań, za które nie da się uzyskać wysokiego czynszu.

Umowa barterowa

Umowy barterowe na rynku wynajmu nieruchomości mieszkalnych są prawdziwą awangardą, jednak się zdarzają. Na czym to polega? To proste: obie strony transakcji mają coś, czym mogą się nawzajem zainteresować. Przykładowo: Jan Kowalski posiada mieszkanie do wynajęcia, ale też gospodarstwo rolne i nie może znaleźć rąk do pracy. Tomek Nowak chętnie zostanie jego pomocnikiem, ale w zamian chce za darmo zamieszkać w mieszkaniu. Jest to klasyczna sytuacja win-win, czyli każdy wygrywa.

Taki niecodzienny sposób wynajmowania nieruchomości mieszkalnych jest praktykowany głównie na wsi, gdzie faktycznie rolnicy i sadownicy coraz częściej oferują bezpłatne mieszkanie, jako atrakcyjny dodatek do pensji. Jednak coraz częściej takie oferty pojawiają się w dużych miastach.

Ich autorami są głównie przedsiębiorstwa, które posiadają mieszkania przeznaczone dla pracowników. Aby przekonać specjalistę do przeprowadzki, firma proponuje, że użyczy jemu i jego rodzinie takie mieszkanie, zwalniając go jednocześnie z opłacania czynszu.

Jak wynająć mieszkanie za darmo?

Jeśli nie możesz znaleźć ogłoszenia, w którym wprost sugeruje się zawarcie umowy barterowej, to sam je przygotuj i opublikuj np. na lokalnych grupach w mediach społecznościowych. Jest duża szansa, że ktoś się nim zainteresuje. Praktyka pokazuje bowiem, że w Polsce mamy wielu właścicieli nieruchomości mieszkalnych, którzy z różnych powodów nie decydują się na ich komercyjne wynajęcie, za to chętnie skorzystaliby z np. pomocy przy pracach fizycznych.

Jeśli jednak taki rodzaj barteru Cię nie interesuje, możesz spróbować inaczej. W ogłoszeniu napisz, że szukasz mieszkania do nieodpłatnego wynajęcia, w dowolnym stanie. Zadeklaruj, że w zamian kompleksowo wyremontujesz lokal.

Ciekawym rozwiązaniem jest również wynajęcie mieszkania w zamian za opiekę nad nim lub nad starszym, zniedołężniałym lokatorem. Takie ogłoszenia coraz częściej pojawiają się w sieci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie