Zioła lecznicze do ogrodu - jakie wybrać?

Krzysztof Jagielski
11.06.2021

Lecznicze walory ogrodowych ziół znane są już od tysiącleci. Korzysta z nich również współczesna medycyna, a obecność tych ziół możemy odnaleźć w wielu lekach i suplementach diety. Gdy urządzacie swój przydomowy ogród, warto zastanowić się nad tym, na które zioła postawić. W tym tekście pokażemy Wam przykładowe zioła, które warto mieć w swoim ogrodzie, ponieważ mają właściwości lecznicze oraz niepodważalne walory smakowe. O jakich ziołach mówimy?

Zestaw 5 ziół, które powinniście mieć w ogrodzie

Aranżacja przydomowego ogrodu to sprawa bardzo indywidualna, jednak pod kątem walorów leczniczych, warto postawić na te 5 ziół i znaleźć dla nich choć odrobinę miejsca. Pierwszym ziołem jest szałwia, która działa leczniczo na drogi oddechowe i wykorzystywana była już przez starożytnych Rzymian, czy Greków. Oprócz działania leczniczego, szałwia również wygląda bardzo estetycznie, a jej fioletowe kwiaty to bardzo przyjemna ogrodowa dekoracja. Kolejnym ciekawym ziołem okazuje się głóg, którego właściwości prozdrowotne zostały już udowodnione. Spożywanie głogu wpływa korzystnie na układ krążenia, a sam krzew, czy też zioło, świetnie prezentuje się w fazie kwitnienia, gdy wypełniony jest białymi kwiatkami.

Do najpopularniejszych ziół leczniczych w Polsce zaliczyć musimy również miętę, której zastosowanie jest naprawdę szerokie. Przede wszystkim wpływa korzystnie na trawienie, dlatego rekomendowana jest osobom, które mają dolegliwości żołądkowe. Charakterystyczny smak mięty sprawia, że na co dzień wykorzystywana jest również kulinarnie, w tym jako ozdoba i przełamanie smaku w deserach. Mięta doskonale nadaje się również do robienia nalewek. Nagietek to ładny, pomarańczowy kwiatek, który doskonale działa na skórę. Odżywia ją oraz pielęgnują, a także przyspiesza gojenie ran, dlatego warto mieć go w swoim ogrodzie. Naszą czołową piątkę zamyka melissa, która działa korzystnie na wiele obszarów naszego organizmu. Wspomaga trawienie, działa uspokajająco, a także korzystnie wpływa na nasz mózg. Przy tym jest niezwykle estetyczna i posiada delikatny cytrusowy zapach, dlatego wyroby z melisy są również bardzo smaczne, w tym również nalewki.

Dlaczego warto mieć zioła w ogrodzie?

Posiadanie ziół w ogrodzie to bardzo dobry wybór. Mogą być wykorzystywane do tworzenia preparatów leczniczych, a także wykorzystywane na co dzień w kuchni. Wiele ziół, poza właściwościami leczniczymi, posiada również wyjątkowe walory zapachowe i smakowe, dlatego ostateczny ich wybór zawsze powinniśmy dopasowywać do swoich potrzeb. Wiele z ziół jest stosunkowo prostych w utrzymaniu i pielęgnacji, dlatego posiadanie ich w ogrodzie nie wpłynie na wzrost naszych ogrodowych obowiązków. Własne zioła to również gwarancja najwyższej jakości produktów oraz unikanie przemysłowych zanieczyszczeń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.