Zbiornik na deszczówkę. O czym musisz pamiętać przy instalacji?

Remigisz Szulc
07.07.2022

Przymierzasz się do rozwiązania kwestii zagospodarowania wód deszczowych na posesji? Nie jest to takie trudne jeśli zainwestujesz w zbiornik na deszczówkę. Magazynowanie wody pochodzącej z naturalnego źródła to działanie tanie i przede wszystkim ekologiczne. Dowiedz się, co musisz uwzględnić planując montaż zbiornika na wodę deszczową na posesji.

Dlaczego warto zamontować zbiornik na wodę deszczową?

Instalacja takiego produktu, jakim jest zbiornik na deszczówkę, pomaga w gromadzeniu wody, która jest przydatna np. do podlewania ogrodu lub służy do spłukiwania nieczystości w toalecie. Dodatkową korzyścią jest wykorzystanie deszczówki jako źródła wody potrzebnej do prania. Naturalne zasoby umożliwiają zmniejszyć wysokość rachunków, a przy tym przyczyniają się do ekologicznego gospodarowania na terenie posesji.

Warto jednak przypomnieć, że woda deszczowa różni się od wody pitnej i nie nadaje się do spożycia. Jest za to dobra do podlewania roślin, ponieważ jej skład korzystnie wpływa na wzrost wielu warzyw i owoców. Naturalne składniki zawarte w deszczówce oraz jej odpowiednia temperatura mogą przyczynić się do lepszego rozwoju np. pomidorów czy papryki. Zbiornik na wodę deszczową może także zasilać ogrodową fontannę lub miniaturową kaskadę.

Sprawdź zbiorniki na deszczówkę na: https://conplast.com.pl/zbiornik-na-deszczowke/

Instalacja zbiornika na wodę deszczową

Istnieją dwa główne rodzaje zbiorników na deszczówkę. Różnica polega na miejscu montażu – na lub pod ziemią. Drugi wariant wydaje się korzystniejszy, ponieważ nie zajmuje cennej przestrzeni w ogrodzie i umożliwia zebrać więcej wody. Podziemny zbiornik na wodę deszczową jest połączony z systemem odprowadzania wody z dachu. Poprzez rynny trafia ona do pojemnika zakopanego kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią.

Podczas ulewnych opadów nadmiar wody przesącza się przez drenaż, a następnie wsiąka w grunt. O stałe ciśnienie dba dołączony do zestawu hydrofor. Gdy zbiornik na wodę deszczową jest pusty, poprzez układ zaworów dostarczana jest woda z wodociągów. Dzięki temu nawet w bardzo suchym okresie można być spokojnym o los starannie pielęgnowanych grządek.

Gdzie kupić zbiorniki na wodę deszczową?

Przemyślane rozwiązania w zakresie produkcji zbiorników na wodę deszczową dostarcza na polskim rynku m.in. firma Conplast. Swoją siedzibę ma w Pobiedziskach pod Poznaniem i od lat profesjonalnie zajmuje się tworzeniem zbiorników z polietylenu. Zbiornik na deszczówkę powstaje dzięki wykorzystaniu technologii formowania obrotowego. To sprawia, że zyskuje on na trwałości i nie niszczy się podczas przebywania w ziemi.

Konserwacja zbiorników na wodę deszczową nie wymaga wielkiego wysiłku. Wystarczy raz na pół roku sprawdzić, czy rynny są drożne, a instalacja nadal funkcjonuje poprawnie. Przy zachowaniu takich środków ostrożności można zminimalizować ryzyko pojawienia się nadmiaru wody w ogrodzie lub wycieku w łazience oraz pomieszczeniach użytkowych. Gorąco zachęcamy do rozważenia zakupu zbiornika na deszczówkę, ponieważ jak udało się wykazać, jest to tania i ekologiczna alternatywa dla wody wodociągowej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie