Zasady bezpiecznego najmu mieszkania: warto je znać!

Krzysztof Jagielski
29.07.2019

Decydując się na wynajęcie mieszkania trzeba przeczesać setki ofert i umówić się na oględziny wstępnie wybranych lokali. Nawet jeśli upatrzone mieszkanie spełnia wszystkie kryteria, a do tego mieści się w budżecie, rozsądnie jest kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Im więcej rzeczy sprawdzimy przed podpisaniem umowy, tym mniejsze ryzyko wpadki. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zasady bezpiecznego najmu mieszkania.

Rachunki

Koszty użytkowania mieszkania to nie tylko czynsz. Najemca będzie również pokrywać wydatki na energię elektryczną, wodę czy ścieki, dlatego warto zawczasu ustalić, jaka może być ich przybliżona wysokość. W tym celu dobrze będzie poprosić właściciela o okazanie aktualnych rachunków, a jeśli mieszkanie od dłuższego czasu stoi puste – rachunków sprzed tego okresu.

Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego

Bardzo ważna kwestia, o której wielu najemców zapomina lub w ogóle nie zawraca sobie nią głowy. Tymczasem protokół zdawczo-odbiorczy może uratować przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. W tym dokumencie dokładnie określa się stan techniczny mieszkania w chwili przekazania kluczy nowym lokatorom. Właściciel nie będzie więc mógł domagać się np. naprawienia uszkodzonego prysznica, jeśli ten element już wcześniej był niesprawny.

Kilkukrotna lektura umowy i jej ewentualna analiza prawna

Umowy lokatorskie potrafią być bardzo zawiłe, dlatego należy je przeczytać kilka razy, aby wyjaśnić ewentualne nieścisłości. Jeśli lokatorzy nie rozumieją zapisów umowy i nie mają zaufania do właściciela, warto taki dokument pokazać prawnikowi specjalizującemu się w prawie lokatorskim – ekspertyza będzie kosztować około 150 złotych, jednak może uchronić przed popełnieniem poważnego błędu.

Kaucja – tak. Zaliczka – nie!

Właściciel mieszkania ma pełne prawo do pobrania kaucji na poczet spłaty czynszu oraz ewentualnych szkód wyrządzonych przez lokatorów. Nie może natomiast żądać wpłacenia zaliczki. Jeśli taka propozycja padnie, lepiej od razu zrezygnować z dalszych rozmów i poszukać mieszkania gdzieś indziej. To może być próba wyłudzenia, a takie przypadki niestety się w naszym kraju zdarzają.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.