Zarabiasz na sprzedaży nieruchomości? Musisz zarejestrować działalność gospodarczą!

Mateusz Nowak
06.02.2017

Profesjonalny obrót nieruchomościami uchodzi w naszym kraju za świetny interes. Nic dziwnego, że wiele osób próbuje swoich sił w tej branży i np. kupuje mieszkania z licytacji komorniczych, aby później sprzedać je z dużym zyskiem. Problem w tym, że taka działalność powinna zostać zarejestrowana w celu odprowadzania podatku dochodowego. Urzędy Skarbowe są na tym punkcie bardzo wyczulone.

Kiedy można mówić o profesjonalnym obrocie nieruchomościami?

Fiskus z pewnością uzna, że podatnik para się profesjonalnym obrotem w sytuacji, gdy mieszkania czy inne nieruchomości będą nabywane i sprzedawane z dużą częstotliwością, np. po jednym lokalu w miesiącu. Wówczas bardzo trudno będzie udowodnić, że jest to działanie na cele własne.

Klasycznymi cechami profesjonalnego obrotu nieruchomościami są:

  • Duża częstotliwość sprzedaży
  • Sprzedawanie mieszkań lub innych nieruchomości krótko po zakupie
  • Działanie wraz z innymi osobami
  • Brak dowodów na wykorzystywanie lokali na potrzeby własne
  • Zamieszczanie ogłoszeń na portalach pośredniczących w sprzedaży nieruchomości

Bardzo ważny jest przedostatni punkt, ponieważ osoby posądzone przez US o prowadzenie niezarejestrowanej działalności często bronią się twierdząc, że kupują mieszkania w celu zaspokojenia własnych potrzeb bytowych, jednak szybko okazuje się, że lokal jest np. za mały, w złej lokalizacji czy sąsiedztwo jest za głośne.

Fiskus doskonale zna takie historie i nie wierzy w nie na słowo, szczególnie jeśli podatnik zaliczył np. 20 takich „pechowych” transakcji w ciągu roku. Z logicznego punktu widzenia łatwo jest uznać, że podobne działanie jest po prostu profesjonalnym obrotem nieruchomościami, co musi zostać zarejestrowane.

Dlaczego nie wszyscy rejestrują działalność?

Część osób po prostu nie ma świadomości, że musi to zrobić, jeśli częstotliwość sprzedaży nieruchomości rośnie. Część chce uniknąć płacenia podatku dochodowego (w przypadku prywatnej sprzedaży opłaca się tylko podatek od czynności cywilnoprawnych). Są także osoby, które wykorzystują w ten sposób pewną furtkę podatkową.

Otóż zgodnie z przepisami osoba osiągająca zysk ze sprzedaży nieruchomości nie musi opłacać podatku, jeśli przeznaczy uzyskane środki na zakup kolejnej nieruchomości lub np. cele remontowe. Dzięki temu można w nieskończoność kupować mieszkania bez konieczności podzielenia się zyskiem z fiskusem.

Mimo wszystko osoba, która zamierza regularnie sprzedawać nieruchomości z zyskiem, powinna zarejestrować działalność gospodarczą. Pozwoli to uniknąć poważnych problemów ze strony Urzędu Skarbowego i naliczenia bardzo wysokich zaległych podatków. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie