Zapadnięta kostka na podjeździe – jak sobie z tym poradzić?

Piotr Kowalczyk
18.10.2022

Kostka brukowa to najpopularniejszy materiał do utwardzania terenu wokół domu. Standardowo wykonuje się z niej podjazd do garażu oraz ewentualnie dodatkowe miejsca parkingowe. Po latach kostka może się niestety zapaść, co wygląda nieestetycznie. Na szczęście można coś na to poradzić, a szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Rozebranie starej kostki

Od tego zaczynamy, ponieważ trzeba ustalić przyczynę zapadnięcia się kostki. Z całą pewnością uszkodzeniu uległa podbudowa. Zastanów się więc, czy aby na pewno była wystarczająco odporna na warunki użytkowania. Jeśli np. podjazd został przygotowany pod ruch samochodów osobowych, a regularnie wjeżdżała na niego szambiarka czy śmieciarka, to trudno się dziwić tym zniszczeniom.

Nowa podbudowa

Po rozebraniu kostki należy usunąć całą podsypkę betonową, ponownie wykorytować podjazd i przygotować nową podbudowę – tym razem solidniejszą. Dobrze nadaje się do tego tłuczeń drogowy, który stosuje się m.in. pod autostrady i drogi szybkiego ruchu.

Wykonanie podsypki betonowej

Teraz przyszedł czas na wykonanie podsypki betonowej, na której zostanie ponownie ułożona kostka brukowa. Przyjmuje się, że dla kostki o grubości 6 centymetrów podsypka powinna mieć minimum 20 cm wysokości.

Ułożenie starej kostki

Na koniec układamy kostkę w taki sam sposób jak wcześniej lub zmieniamy wzór układania zgodnie z własnymi oczekiwaniami estetycznymi. Dużym plusem takiej odbudowy podjazdu jest to, że nie trzeba kupować nowej kostki – o ile oczywiście ta stara nadal jest w dobrym stanie.

Renowacja kostki

Jeśli chcesz, aby podjazd wyglądał jak nowy, to na zakończenie przeprowadź dokładną renowację kostki. W tym celu należy ją umyć wodą pod wysokim ciśnieniem, zaimpregnować oraz wypełnić spoiny nowym, przesianym piaskiem. Gotowe!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie