Zanim uruchomisz klimatyzację po zimie

Remigisz Szulc
19.04.2024

Osoby posiadające klimatyzację w domu dobrze wiedzą, że komfort, jaki zapewnia to urządzenie, jest nie do przecenienia. Warto natomiast podkreślić, jak ważne jest prawidłowe użytkowanie klimatyzacji. Wiele błędów popełnia się wiosną, od razu uruchamiając klimatyzację po kilku miesiącach bezczynności. Sprawdź zatem, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności.

Zdezynfekuj i wyczyść jednostkę wewnętrzną

Przed uruchomieniem klimatyzacji trzeba zadbać o czystość układu. Po zimie prawdopodobnie jednostka wewnętrzna jest mocno zakurzona, co stanowi pożywkę dla różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Zacznij więc od rozebrania panelu jednostki wewnętrznej i zdezynfekowania wymiennika, wentylatora, kratek oraz innych elementów, do których masz dostęp. Użyj do tego specjalnego płynu do czyszczenia instalacji HVAC – koszt to około 50-60 zł za butelkę 750 ml.

Przyjrzyj się jednostce zewnętrznej

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie jednostki zewnętrznej. Co prawda nie wymaga ona czynności konserwacyjnych ze strony użytkownika, ale nie można też dopuścić do jej pracy w stanie silnego zanieczyszczenia. Po zimie w obudowie może znajdować się sporo liści i innych odpadów roślinnych, które należy usunąć.

Uruchom klimatyzację w trybie wentylacji

Pierwsze uruchomienie klimatyzacji po zimie powinno nastąpić w trybie wentylacji, co pozwoli oczyścić i osuszyć układ wewnętrzny. Wybierz ciepły, ale nie upalny dzień, najlepiej słoneczny i bezwietrzny, zostawiając włączoną klimatyzację na co najmniej kilka godzin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie