Zalety rustykalnych wnętrz

Marek Szydełko
04.10.2021

Styl rustykalny narodził się w Stanach Zjednoczonych, ale bardzo szybko trafił także do Europy, gdzie do dziś budzi spore zainteresowanie designerów. I choć nie jest tak popularny, jak styl skandynawski, nowoczesny czy loftowy, to warto go rozważyć na etapie urządzania domowego wnętrza. Jakie są zalety stylu rustykalnego? Czy to dobry wybór dla Ciebie? Sprawdź w naszym poradniku.

Naturalność

Styl rustykalny nawiązuje do wystroju wiejskiego domku, co wcale nie oznacza, że nie sprawdzi się w mieszkaniu w wielkim mieście. Kluczową cechą tego kierunku w designie jest właśnie naturalność. Elementy wystroju nawiązujące do natury są bardzo modne, a co najważniejsze – uniwersalne. Jeśli lubisz otaczać się przedmiotami wykonanymi z drewna, najlepiej o surowym charakterze, to ten styl może przypaść Ci do gustu.

Funkcjonalność

To kolejna ważna cecha stylu rustykalnego, który na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie nieco chaotycznego, natomiast w codziennym użytkowaniu okazuje się być całkiem funkcjonalny. Tutaj wszystko powinno być na swoim miejscu – zaczynając od wyposażenia kuchni, a kończąc na elementach znajdujących się w salonie. Szybko przekonasz się, że mieszkanie urządzone w stylu rustykalnym jest bardzo wygodne i od razu się w nim odnajdziesz.

Przytulność

Większości z nas bardzo podobają się nowoczesne trendy wnętrzarskie, jednak tylko do czasu, aż w nich nie zamieszkamy. Wtedy okazuje się, że brakuje nam detali, które decydują o tym, że czujemy się w danym pomieszczeniu dobrze, że przyjemnie się w nim wypoczywa. To z kolei cechuje styl rustykalny, który stanowi idealny wybór dla osób ceniących sobie przytulność, spędzanie wolnego czasu z najbliższymi, chcących odpocząć po całym dniu spędzonym w surowym wnętrzu biura czy hali produkcyjnej.

Wysoka jakość

Elementy wykończeniowe nawiązujące do stylu rustykalnego powinny się charakteryzować dobrą jakością wykonania. W tym kierunku wnętrzarskim chodzi o to, aby nie wprowadzać zbyt częstych i gwałtownych zmian. Pomieszczenie urządzone w stylu rustykalnym powinno być tylko uzupełnianie o dodatkowe elementy, ponieważ wolno się starzeje. Wszystko oczywiście zależy od jakości użytych materiałów, jednak jeśli postawisz na naturalne produkty, jak drewno czy kamień, to możesz mieć pewność, że wystrój pomieszczenia będzie cieszyć oko przez lata.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.