Zalety płyt gipsowo-kartonowych

Andrzej Winnicki
24.06.2024

Płyty gipsowo-kartonowe, znane również jako płyty G-K, to bardzo popularny materiał budowlany o szerokim zastosowaniu, przede wszystkim w remontowaniu i wykańczaniu wnętrz budynków mieszkalnych, firmowych czy użyteczności publicznej. Najważniejszym zaletom płyt G-K przyglądamy się w naszym poradniku.

Łatwość montażu

Płyty G-K można łatwo przyciąć do wymaganego rozmiaru, co ułatwia dopasowanie do różnych przestrzeni i kształtów. Ich montaż jest szybki i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu, dzięki czemu są one idealne do wykonywania remontów.

Uniwersalność

Płyty gipsowo-kartonowe można stosować do budowy ścian działowych, sufitów podwieszanych, wykonywania różnego rodzaju zabudów, jak i do izolacji termicznej i akustycznej. Bardzo często wykorzystuje się do go kompleksowego wykańczania poddaszy użytkowych. Ich gładka powierzchnia jest gotowa do szpachlowania, a następnie malowania czy  tapetowania, co skraca czas prac remontowych.

Odporność na ogień

Płyty gipsowo-kartonowe mają dobre właściwości ognioodporne. Gips zawarty w płytach jest materiałem niepalnym, co może pomóc w spowolnieniu rozprzestrzeniania się ognia w budynku.

Ekologiczność

Płyty G-K są uznawane za materiał przyjazny dla środowiska. Można je poddawać recyklingowi, a do ich produkcji często wykorzystuje się materiały odnawialne. Ponadto ich montaż generuje mniej odpadów niż tradycyjne metody budowlane, jak murowanie i tynkowanie.

Atrakcyjny koszt

W porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, płyty G-K są relatywnie tanie, zarówno pod względem samego materiału, jak i kosztów montażu.

Estetyka

Równa powierzchnia płyt G-K pozwala na łatwe i szybkie uzyskanie estetycznych, gładkich ścian i sufitów. Nie trzeba się tutaj obawiać krzywizn, co niestety zdarza się w przypadku niechlujnego murowania i tynkowania.

Szybka i łatwa naprawa

Uszkodzenia płyt G-K, takie jak dziury czy pęknięcia, są stosunkowo łatwe do naprawienia, co mogą docenić szczególnie rodzice małych dzieci czy właściciele psów lub kotów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie