Zalety instalacji PEX

Krzysztof Jagielski
21.04.2023

PEX to jeden z najpopularniejszych systemów do budowy instalacji wodnej i grzewczej. Wykorzystuje się go zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, komercyjnych czy przemysłowych. Instalacja PEX ma liczne zalety, a najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Jest bardzo łatwa i szybka w wykonaniu

Hydraulicy lubią pracować na tym systemie, ponieważ pozwala w krótkim czasie wykonać kawał instalacji. Rury PEX układa się szybko, są na tyle elastyczne, że da się je bez problemu wygiąć do pożądanego kształtu, jest również pełen wybór kształtek.

Rury PEX wykazują się dużą odpornością

Markowa rura PEX jest w stanie wytrzymać medium o temperaturze do 95 stopni Celsjusza, ale praktyka pokazuje, że nawet krótkotrwałe zagotowanie instalacji nie powinno wyrządzić żadnej szkody.

Wieloletnia trwałość

Na instalację PEX decydują się głównie inwestorzy, którzy szukają systemu o doskonałym stosunku ceny do trwałości. Prawidłowo wykonana instalacja, z wykorzystaniem markowej rury i kształtek, powinna służyć przez dziesięciolecia i nie wymagać wymiany.

Bezproblemowa naprawa uszkodzonego fragmentu instalacji

Nawet gdy dojdzie do awarii, np. uszkodzenia rury podczas prowadzenia prac glazurniczych, to naprawa będzie szybka, łatwa i tania. Poradzi sobie z tym nawet osoba niemająca wykształcenia hydraulicznego, która dysponuje odpowiednimi narzędziami – najłatwiej jest to zrobić na kształtkach skręcanych, nie zaprasowywanych.

Uniwersalność

Rury i kształtki z systemu PEX nadają się do wykonania zarówno instalacji wodnej, jak i centralnego ogrzewania. Dzięki temu można położyć hydraulikę w całym budynku bez konieczności mieszania ze sobą kilku systemów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie