Zalety i wady sufitów podwieszanych

Marek Szydełko
22.07.2021

Sufit podwieszany jest obecnie wręcz standardowym rozwiązaniem stosowanym w polskich domach, a coraz częściej także mieszkaniach. Wielu inwestorów decyduje się na taki krok, upatrując w tym szansy na szybkie i niedrogie wykończenie powierzchni nad głowami. Sufity podwieszane rzeczywiście mają kilka istotnych zalet, ale również co najmniej jedną wadę. Argumenty za i przeciw temu rozwiązaniu omawiamy w naszym poradniku.

Dlaczego warto zdecydować się na sufit podwieszany?

Pierwszą zaletą sufitów podwieszanych jest bardzo krótki czas ich wykonania. Sprawna ekipa powinna zbudować sufity w całym domu w ciągu maksymalnie kilku dni, wykorzystując do tego profile aluminiowe oraz płyty gipsowo-kartonowe. Powierzchnia uzyskana powierzchnia jest idealnie równa, nie trzeba tutaj stosować tynku – wystarczy tylko zagipsować sufity oraz pomalować.

Kolejną zaletą jest to, że sufity podwieszane umożliwiają ukrycie nieestetycznych instalacji bez konieczności ich wkuwania. Dotyczy to zarówno przewodów elektrycznych, jak i wentylacyjnych, gazowych czy nawet wodnych i kanalizacyjnych. W razie awarii możemy łatwo dostać się do instalacji zdejmując jedną płytę czy wykonując w niej otwór – jest to dużo mniej kłopotliwe niż w przypadku kucia stropu.

Sufity podwieszane świetnie sprawdzają się wtedy, gdy bazowy sufit jest krzywy, a nie chcemy go wyrównywać przy pomocy tynku – czasami krzywizny są tak znaczne, że tynkowanie i tak nie wchodziłoby w grę. W takiej sytuacji wystarczy zastosować sufit z płyt gipsowo-kartonowych, aby od ręki pozbyć się problemu.

Co z wadami?

Najważniejszą wadą sufitu podwieszanego jest to, że powoduje on faktyczne i optyczne obniżenie pomieszczenia. Nie jest to może duży problem w przypadku nowych domów i mieszkań, w których i tak stosuje się znaczną wysokość pomieszczeń. Gorzej w starym budownictwie, gdzie często okazuje się, że po wykonaniu sufitu podwieszanego dany pokój zaczyna przypominać piwnicę, jest gorzej doświetlony i mniej ustawny.

Biorąc to wszystko pod uwagę trzeba się bardzo dobrze zastanowić nad wykonaniem sufitu podwieszanego, ponieważ z pewnością nie zawsze będzie to optymalne rozwiązanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie