Zakup starego domu do remontu: przygotuj się na kosztowne niespodzianki

Krzysztof Jagielski
24.02.2021

Okazja czy może poważne źródło problemów? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każda osoba, która rozważa zakup starego domu do remontu. Na rynku nie brakuje tego typu nieruchomości, które kuszą bardzo atrakcyjną ceną. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z ryzyka, z jakim wiąże się zainwestowanie środków w często zrujnowany, kilkudziesięcioletni dom. Na jakie niespodzianki musisz się przygotować? Sprawdź w naszym poradniku.

Wymiana dachu

Zawsze jest bardzo kosztowna, a w przypadku starej, zaniedbanej nieruchomości, będzie wręcz pewna. Wiele wiekowych budynków jest krytych śmiertelnie groźnym eternitem, który trzeba zutylizować i w jego miejsce zastosować np. blachodachówkę czy dachówkę. To są potężne wydatki, z których należy sobie zdawać sprawę. Z kolei w przypadku domów z płaskim dachem, tzw. kostek, zagrożenie może stanowić fatalny stan stropodachu i jego izolacji.

Wymiana instalacji

Tutaj mamy tę samą historię, co z dachem. Jeśli budynek jest stary, to na 100% będzie wymagać daleki idącej modernizacji poszczególnych instalacji, w tym ich całkowitej wymiany. Jest to bardzo kosztowne i czasochłonne, ale niezbędne, aby było możliwe np. zastosowanie ekologicznego i taniego źródła ciepła.

Izolacja fundamentów

Kilkadziesiąt lat temu nikt się tym nie przejmował, czego efektem może być np. skrajnie zawilgocona piwnica, co z kolei zagraża też ścianom budynku. Zaizolowanie fundamentów oraz piwnicy (jeśli jest) to spory koszt i bardzo kłopotliwe zadanie, które wymaga uciążliwych prac ziemnych i zakupu drogich środków chemicznych.

Przyłącza

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że leciwy budynek nie został podłączony czy to do wodociągu, gazociągu czy kanalizacji. Tymczasem jest to niezbędne, aby można było mówić o komforcie codziennego życia. Wykonanie przyłączy jest drogie, czasochłonne, wymaga złożenia tony wniosków i wykonania projektów.

Ocieplenie

Dawniej nikt nie przejmował się izolacją ścian czy dachu, ponieważ koszty ogrzewania budynków były śmiesznie niskie. Obecnie jest oczywiście inaczej, dlatego wiekowy dom niemal na pewno będzie wymagać kosztownego ocieplenia, co znacząco podniesie sumaryczny koszt zakupu i remontu nieruchomości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie