Zakup okien – na co zwrócić uwagę?

Krzysztof Jagielski
09.03.2021

Praktycznie każdy element stolarki okiennej ma znaczenie i wpływa na komfort użytkowania. Jak wybrać okna? Na polskim rynku znajduje się wiele interesujących propozycji. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się okna na zamówienie, dopasowane do wymiarów czy wyglądu elewacji. Najbardziej popularne są modele plastikowe, wykonane z polichlorku winylu. Okna PCV mają wiele zalet, do których zalicza się wytrzymałość oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych. Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu stolarki.

Jak wybrać okna do domu?

Cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru. Natomiast warto zastanowić się nad materiałem, z którego zostały wyprodukowane okna. Na rynku dostępne są trzy rodzaje profili okiennych: drewniane, aluminiowe i plastikowe. Te ostatnie mają doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz znajdują zastosowanie zarówno w blokach, jak i prywatnych domach. Okna PCV są szczelne, trwałe, łatwe w utrzymaniu.

Modele plastikowe bez problemu można je dostosować do własnych potrzeb. W sprzedaży znajduje się szeroki wybór okien PCV w dowolnym kształcie oraz kolorze. Coraz większą popularnością cieszą się ramy z okleinami drewnopodobnymi, które do złudzenia przypominają strukturą naturalny surowiec. Jeśli chodzi o okna PCV, paleta barw jest niczym nieograniczona. Oryginalny design profili okiennych spodoba się zwłaszcza osobom, które przywiązują uwagę do każdego detalu. Z łatwością można go dopasować również do stylu, w jakim zaaranżowane są domowe wnętrza.

Plastikowe okna – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Specjalne okucia znacznie utrudniają wypchnięcie i wyważenie skrzydła okiennego. Innowacyjne rozwiązania w tym zakresie proponują renomowani producenci stolarki otworowej. Na przykład firma Domel, która posiada w sprzedaży okna z zaczepami antywłamaniowymi na całym obwodzie.

Izolacja termiczna

Współczynnik przenikania ciepła powinien mieć jak najniższą wartość. Od 2021 roku obowiązują nowe przepisy budowlane, według których wartość Uw wynosi maksymalnie 0,9 W/m2K. Okna marki Domel wyróżniają się podwyższoną ochroną cieplną, na którą składa się przenikalność ramy okiennej Uf i szyby Ug. Oferowane modele sprawdzą się w budynkach energooszczędnych i pasywnych.

Izolacyjność akustyczna

Współczynnik Rw na poziomie 30-35 dB zapewnia komfort przebywania w domowym pomieszczeniu. Pod warunkiem, że budynek nie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy.

Odpowiedni montaż

Warto zdać się na doświadczenie profesjonalnych monterów. Prawidłowy montaż jest tak samo ważny jak wybór profilu czy pakietu szybowego.

Jak wybrać dobre okna do domu?

Producenci wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami i starają się uatrakcyjnić wygląd stolarki otworowej. Obecnie panuje trend zwężania profili okiennych. W ofercie firmy Domel dostępne są okna innowacyjne, które wyróżniają się minimalistycznym designem.

  1. Model Quadro posiada ultrawąskie profile oraz ukryte skrzydło. Prosta forma doskonale pasuje do nowoczesnych domów. Produkcja modelu Quadro opiera się na technologii acrylcolor. Dzięki temu okno jest wyjątkowo trwałe i oporne na działanie czynników atmosferycznych.
  2. Model Vector charakteryzuje się energooszczędnością oraz doskonałą akustyką. Starannie zaprojektowana konstrukcja optymalnie zabezpiecza przed utratą ciepła, co przekłada się na niższe koszty utrzymania domu.
  3. Model Protecto został wyposażony w elementy okuciowe na całym obwodzie okna oraz płetwę antywłamaniową, która uniemożliwia wyważenie skrzydła okiennego. Okno posiada bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki czemu idealnie wpisuje się w ekologiczny trend budownictwa pasywnego.

Podsumowanie

Nowoczesne produkty stolarki otworowej tworzą harmonijny efekt wizualny. Innowacyjne okna PCV mają praktycznie niewidoczne skrzydło okienne i ujednolicony wymiar. Poza tym zostały wyposażone w trzyszybowy pakiet, który zabezpiecza przed niepotrzebnymi stratami ciepła. Dzięki temu każdy użytkownik może liczyć na duże oszczędności energetyczne.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.