Zakup nieruchomości w innym kraju – dlaczego to może mieć sens?

Jerzy Biernacki
13.01.2023

Jeszcze 30 lat temu było nie do pomyślenia, aby przeciętny Polak mógł w ogóle rozważać zakup nieruchomości za granicą. Dziś na taki krok może sobie pozwolić coraz więcej z nas – i korzystamy z tego. Polacy są na liście najaktywniejszych narodowości na międzynarodowych rynkach nieruchomości. Szczególnie chętnie kupujemy mieszkania i domy w ciepłych krajach, zarówno na cele inwestycyjne, jak i wypoczynkowe czy mieszkaniowe. Dlaczego zakup nieruchomości w innym kraju może mieć duży sens? Kilka argumentów znajdziesz w naszym artykule.

Dywersyfikacja majątkowa

Podstawowym powodem, dla którego warto rozważyć zakup nieruchomości w innym kraju, jest potrzeba zabezpieczenia swojego majątku przed inflacją oraz niekorzystnym prawodawstwem. Wiele osób planuje przeniesienie części kapitału za granicę, a zakup mieszkania, domu czy nawet gruntu jest na to jednym z najłatwiejszych sposobów.

Nieruchomości w innych krajach wciąż są atrakcyjnie wycenione

Dotyczy to przede wszystkim krajów położonych poza Europą, w szczególności w Azji oraz w Ameryce Południowej i Środkowej. Wiele fajnych okazji można znaleźć także w krajach europejskich, jednak nienależących do Wspólnoty – przykładem jest Albania, Serbia czy Czarnogóra. Często w takich państwach jesteśmy w stanie znaleźć duże mieszkanie w najlepszej dzielnicy za cenę kawalerki na warszawskim Bródnie.

Spełnienie życiowego marzenia

Dla wielu osób zakup nieruchomości za granicą jest życiowym celem i wielkim marzeniem, które w pewnym momencie staje się jak najbardziej realne. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które uwielbiają ciepło i chcą np. na emeryturę przenieść się w jakiś ładniejszy zakątek świata. Dodatkowo taka nieruchomość może pełnić funkcję domu wakacyjnego.

Dochodowa inwestycja

Zakup nieruchomości za granicą można traktować również w kategoriach inwestycyjnych. Odpowiednia nieruchomość jest w stanie generować atrakcyjny dochód pasywny, szczególnie wtedy, gdy zainwestujemy w zarządzanie nieruchomością przez profesjonalną, lokalną firmę, a także wybierzemy kraj ze stosunkowo niskimi podatkami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie