Zakup mieszkania za gotówkę czy w kredycie? Zalety i wady obu rozwiązań

Mariusz Siwko
16.10.2020

Z danych zebranych przez Narodowy Bank Polski wynika, że już 4 na 10 mieszkań na polskim rynku jest kupowanych za gotówkę. Udział transakcji gotówkowych rośnie z roku na rok, co z jednej strony świadczy o poprawiającej się sytuacji ekonomicznej Polaków, a z drugiej sugeruje, iż wiele lokali pozostaje niedostępnych dla osób dysponujących skromnym kapitałem (ci muszą się posiłkować kredytem lub wynajmem). Jakie są zalety gotówkowego zakupu nieruchomości? Czy taka opcja ma jakieś wady, zwłaszcza w porównaniu z kredytowaniem inwestycji? Zapraszamy do naszej krótkiej analizy.

Zalety i wady zakupu mieszkania za gotówkę

Niewątpliwą zaletą zakupu gotówkowego jest obniżenie sumarycznego kosztu inwestycji. Nabywca nie musi bowiem ponosić wysokich opłat związanych z obsługą kredytu hipotecznego – między innymi odsetek czy bankowej prowizji. W sytuacji, gdyby wieloletnie kredyt miał być spłacany do końca, pozwala to zaoszczędzić nierzadko nawet kilkaset tysięcy złotych.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest lepsza pozycja negocjacyjna. Deweloper z pewnością będzie bardziej skłonny do rozmów o obniżeniu opłaty za mieszkanie czy dodaniu jakiegoś pożądanego przez klienta „gratisu”, jeśli otrzyma całą kwotę z góry.

Ponadto zakup gotówkowy daje większy komfort psychiczny. Nabywca jest wyłącznym właścicielem mieszkania, nie musi się martwić wysokością stóp procentowych, a w razie wpadnięcia w kłopoty finansowe zawsze będzie mógł czy to sprzedać, czy wynająć mieszkanie bez pytania banku o zgodę.

Wady? Najbardziej oczywistą jest fakt jednorazowego pozbycia się dużej sumy pieniędzy. Będzie to szczególnie bolesne z punktu widzenia osób, które zamierzają przeznaczyć na zakup całe oszczędności i w ten sposób zostaną bez żadnej poduszki finansowej. Poza tym warto jeszcze pamiętać o kosztach remontu mieszkania w stanie deweloperskim oraz jego wyposażenia. Może się okazać, że po zakupie gotówkowym nabywca i tak będzie musiał się posiłkować znacznie droższym kredytem konsumenckim, aby móc zamieszkać w swoim lokalu.

Zalety i wady zakupu mieszkania w kredycie hipotecznym

Zaletą kredytowania zakupu nieruchomości jest znaczne odłożenie w czasie płatności za mieszkanie. To duży atut z perspektywy osób, które preferują posiadanie sporych oszczędności w formie zabezpieczenia i mają na tyle stabilną sytuację zawodową, że raczej nie będą mieć problemów z sumiennym spłacaniem rat.

Nie zapominajmy również, że obecnie kredyty hipoteczne są tanie. Dzięki temu warto przynajmniej rozważyć taką formę sfinansowania zakupu, a ewentualnie później spłacić kredyt przed czasem, gdy dojdzie do znacznego podniesienia stóp procentowych.

Wadą zakupu mieszkania w kredycie jest natomiast znacznie wyższy koszt inwestycji, gdy doliczymy do niego opłaty na rzecz banku. Poza tym hipoteka sprawia, że nabywca nie jest w 100% właścicielem nieruchomości, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na jego komfort psychiczny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.