Zakup mieszkania sąsiadów – dlaczego to dobry pomysł?

Piotr Kowalczyk
24.07.2023

Wiesz, że sąsiedzi planują sprzedaż mieszkania, a Ty akurat rozważasz zakup lokalu w celach inwestycyjnych, na przykład na wynajem? Trudno byłoby sobie wyobrazić korzystniejszą sytuację. Kupując mieszkanie od sąsiadów odniesiesz szereg korzyści, a i oni będą spokojniejsi, że przekazują swoją nieruchomość komuś, kogo znają i kto prawdopodobnie o nią zadba. Najważniejsze zalety tego układu omawiamy w naszym poradniku.

Swoboda w zakresie negocjowania ceny i warunków sprzedaży

Oczywiście nie jest tak, że sąsiedzi w imię znajomości znacząco obniżą oczekiwaną cenę. Na pewno natomiast łatwiej będzie Ci się z nimi negocjowało, ponieważ możecie rozmawiać ze sobą otwarcie, bez krygowania się i uciekania do psychologicznych gierek.

Brak prowizji

Kupując mieszkanie od dobrze sobie znanych osób można zrezygnować z asysty pośrednika w obrocie nieruchomości. Tym samym obie strony transakcji zaoszczędzą sporo pieniędzy na prowizji agenta.

Dobrze znasz to mieszkanie i ich właścicieli

Dzięki temu nie musisz wydawać pieniędzy na usługę rzeczoznawcy, który dokładnie skontroluje mieszkanie pod kątem ewentualnych wad czy usterek. Oczywiście warunek jest jeden: musisz ufać swoim sąsiadom i znać się z nimi od lat, co praktycznie eliminuje ryzyko, że spróbują Cię oszukać.

Będziesz mieć blisko do mieszkania wynajmowanego lokatorom

Jeśli postanowisz wynająć mieszkanie, co jest dość oczywistą formą zainwestowania kapitału, to docenisz fakt, że mieszkasz po sąsiedzku. Będziesz mieć „oko” na mieszkanie, w razie jakichś problemów zgłaszanych przez lokatorów szybko dostaniesz się na miejsce, aby np. usunąć awarię etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie