Zakup mieszkania pod wynajem na kredyt – o tym trzeba pamiętać!

Remigisz Szulc
02.06.2022

Tytułowe rozwiązanie wciąż cieszy się w naszym kraju sporą popularnością. Wiele osób rozważa zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania, które natychmiast zostanie wynajęte. Teoretycznie to złoty interes – najemca spłaca ratę, a mieszkanie systematycznie drożeje wraz ze wzrostem wartości podobnych nieruchomości. Zanim jednak się na to zdecydujesz, to dokładnie przemyśl kilka ważnych kwestii, które omawiamy w naszym poradniku.

Postaw na mieszkanie, które da się łatwo wynająć

Jeśli chcesz mieć pewność, że mieszkanie kupione na kredyt nie będzie długo czekać na najemcę, to postaw na lokal atrakcyjny dla większości lokatorów. Decyduje o tym przede wszystkim lokalizacja mieszkania. Z reguły nie ma najmniejszych problemów z wynajęciem nieruchomości położonej w centrum lub blisko centrum, dobrze skomunikowanej z miastem. Bardziej problematyczne może być natomiast mieszkanie na obrzeżach lub wręcz na wsi.

Czynsz powinien być wyższy od raty kredytu

To nadrzędna zasada. Tworząc biznesplan podejdź do sprawy realistycznie, przeanalizuj średnie wysokości czynszów w okolicy i oceń, czy aby na pewno uda Ci się wynająć mieszkanie w cenie, która przewyższa ponoszony przez Ciebie koszt kredytu. W przeciwnym razie takie rozwiązanie nie ma sensu, nawet biorąc pod uwagę sukcesywny wzrost wartości nieruchomości.

Bierz pod uwagę ryzyko wzrostu raty

Wielu inwestorów popełnia na tym polu klasyczny błąd i sugeruje się wyłącznie aktualną wysokością raty. Jeśli dziś płacisz bankowi 1500 złotych miesięcznie, a czynsz ma wynieść 1700 złotych, to bufor jest naprawdę niewielki. Wystarczą dwie skromne podwyżki stóp procentowych, aby inwestycja przestała się bilansować. Myśl długofalowo i zastanów się, czy na pewno będzie Cię stać na ewentualne dokładanie do raty, jeśli nie pokryje jej czynsz.

Rozważ wynajem okazjonalny

To zdecydowanie najbardziej dochodowa forma wynajmu, która jednak wymaga większego zaangażowania, chociażby w sprzątanie i poszukiwanie najemców. Wynajem okazjonalny daje natomiast poczucie bezpieczeństwa (nie ma problemu z pozbyciem się lokatorów) oraz pozwala uzyskać znacznie wyższy dochód z tytułu opłat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.