Zakup mieszkania dla dziecka na wczesnym etapie: dlaczego warto?

Jerzy Biernacki
11.03.2021

W Polsce nieprzerwanie trwa boom na nieruchomości, zwłaszcza mieszkania. Jest to spowodowane głównie ciągłym spadkiem siły nabywczej pieniądza oraz tragiczną ofertą depozytową banków. Nie mając gdzie trzymać swoich oszczędności, by nie obserwować, jak zjada je inflacja, wielu z nas decyduje się właśnie na zakup nieruchomości – nierzadko dla dziecka. I o ile takie podejście nie dziwi, gdy pociecha jest już dorosła lub prawie dorosła, o tyle może to budzić kontrowersje, jeśli dziecko np. chodzi jeszcze do szkoły podstawowej. To rozwiązanie ma jednak szereg zalet, które wymieniamy w naszym poradniku.

Bezpieczna lokata kapitału

Zakup mieszkania jest tym rodzajem inwestycji, która nie niesie ze sobą większego ryzyka. Można ją wręcz uznać za bezpieczną, ponieważ na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nikt, kto trzymał nieruchomość odpowiednio długo, raczej na niej nie stracił. Jeśli więc rodzice dysponują wolnym kapitałem, nie chcą inwestować go w ryzykowne aktywa, a przy tym już teraz myślą o zabezpieczeniu przyszłości dziecka, to zakup mieszkania wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

Świetna pomoc w starcie w dorosłość

Wielu rodziców wręcz czuje przymus, aby pomóc dziecku w stawianiu pierwszych kroków na dorosłym etapie życia. Takie wsparcie jest nieocenione, a przekazanie kluczy do własnego mieszkania to wręcz wymarzony prezent. Dzięki temu dziecko – już dorosłe – nie musi się martwić ani kredytem, ani pilnym poszukaniem bardzo dobrze płatnej pracy. Może natomiast skupić się na zdobywaniu wykształcenia.

Możliwość „odrobienia” części inwestycji

Czy zakup mieszkania dla dziecka, które obecnie ma np. 10 lat jest mądrym posunięciem? Zdecydowanie tak! Do momentu, w którym dziecko stanie się dorosłe i postanowi się usamodzielnić, takie mieszkanie może przynosić rodzicom konkretne korzyści finansowe w postaci czynszu. Ciekawym rozwiązaniem jest również wynajem krótkoterminowy, znacznie bardziej zyskowny. Może się nawet okazać, że po kilku latach zyski z wynajmu mieszkania pozwoliły obniżyć koszt inwestycji o dobrych kilkadziesiąt procent.

Z każdym rokiem będzie tylko drożej

Zakup mieszkania dla dziecka na wczesnym etapie jego życia może być również rozsądnym wyborem z uwagi na wciąż drożejące nieruchomości. Obecnie trudno jest wyrokować, kiedy i czy w ogóle ceny mieszkań zaczną spadać. Kupując lokal dziś możemy więc zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w perspektywie kilku najbliższych lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie