Zakup działki ROD – na co zwrócić uwagę?

Krzysztof Jagielski
13.01.2022

Działki rekreacyjne są jednym z największych hitów inwestycyjnych ostatnich lat. Popyt na nie drastycznie wzrósł w okresie pandemii, kiedy to dla wielu osób stanowiły one jedyny sposób na to, aby pobyć na świeżym powietrzu i nie musieć siedzieć zamkniętym w mieszkaniu. Zakup działki ROD warto jednak dokładnie przemyśleć, a po znalezieniu odpowiedniej oferty wnikliwie ją przeanalizować. Sprawdź, na co należy tutaj zwrócić szczególną uwagę.

Zakup czy dzierżawa?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba koniecznie sprawdzić, jest prawdomówność oferenta. Niestety, treść wielu ogłoszeń o sprzedaży działki ROD wprowadza zainteresowane osoby w błąd. Dlaczego? Ponieważ nie zawsze fakt zakupu działki oznacza, że stajemy się jej właścicielami. Jeśli działka należy do ROD, to można ją jedynie wydzierżawić, płacąc odstępne dotychczasowemu dzierżawcy. Może się zatem okazać, że ktoś, kto podaje się za właściciela działki, de facto nim nie jest. Trzeba na to koniecznie uważać!

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Kolejnym krokiem na drodze do zweryfikowania atrakcyjności danej oferty jest sprawdzenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Określa on dopuszczalny sposób jej zagospodarowania. Plan może np. zakładać, że na danej działce nie wolno postawić żadnego budynku o funkcji mieszkalnej, a jedynie konstrukcję niezwiązaną na stałe z gruntem – np. przyczepę czy lekki domek gospodarczy.

Uwaga na samowole budowlane!

Informacje znalezione w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zawsze trzeba skonfrontować ze stanem faktycznym. Jeśli np. plan przewiduje, że na działce można postawić budynek o wysokości do 5 metrów, po czym widzimy na niej 8-metrowy dom, to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z samowolą budowlaną, co może sprowadzić poważne problemy na nowego właściciela/dzierżawcę.

Nasadzenia, stopień zadbania działki

O atrakcyjności danej działki rekreacyjnej w dużej mierze decyduje to, ile włożono w nią pracy. Jeśli jest to tylko zachwaszczone klepisko, o które widać, że nikt nie dbał, to warto jednak przemyśleć opłacalność zakupu/dzierżawy – taka działka będzie jeszcze wymagać wielu inwestycji, a nasadzenia są zawsze bardzo kosztowne.

Instalacje na działce

Dobrze będzie poszukać takiej działki rekreacyjnej, na której są już wszystkie potrzebne instalacje, a więc wodociąg, prąd oraz kanalizacja. Dodatkowo na atrakcyjności zyskują działki z własną studnią głębinową czy kopaną, która stanowi tanie źródło wody do podlewania ogródka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.