Zakup działki pod budowę domu: o co warto zapytać przyszłych sąsiadów?

Mateusz Nowak
15.12.2020

Rozważając zakup działki budowlanej zwykle skupiamy się wyłącznie na cenie, metrażu, orientacji względem stron świata oraz dostępie do mediów. Tymczasem na komfort życia w danym miejscu wpływ mają dziesiątki innych kwestii, o które warto zapytać przyszłych sąsiadów. To oni są najlepszym źródłem informacji, a już na pewno w porównaniu z pośrednikiem, którego praca polega na mówieniu klientom tego, co chcą usłyszeć.

Rodzaj gruntu

To z pozoru nieistotna kwestia, ale okazuje się, że może mieć ona duży wpływ na podjęcie decyzji o zakupie działki. Jeśli np. grunt jest gliniasty, a nieruchomość nie ma dostępu do kanalizacji, to konieczne będzie wykonanie albo szamba (drogi wywóz), albo biologicznej oczyszczalni ścieków (wysoki koszt). Oczyszczalnia drenażowa się nie sprawdzi lub będzie wymagać wymiany dużej ilości gruntu. Poza tym gliniasty teren jest niestabilny, co wymaga zastosowania droższych technik budowlanych.

Zwyczaje sąsiedzkie

Warto dopytać o to, czy sąsiedzi np. nie mają w zwyczaju palić w piecu śmieci, urządzać głośnych imprez czy puszczać samopas agresywnych psów. Jeśli takie sytuacje się zdarzają, to osoby, z którymi porozmawiasz, z pewnością podzielą się taką wiedzą – chociażby po to, aby obgadać nielubianych sąsiadów.

Hałaśliwość okolicy

Koniecznie zapytaj, czy w okolicy panuje cisza i spokój. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy działka znajduje się w pobliżu drogi, a na tym etapie nie możesz ocenić, czy jest ona bardzo ruchliwa. Zapytaj też potencjalnych sąsiadów o to, czy w pobliżu nie są prowadzone jakieś uciążliwe prace – np. tartaczne.

Przypadki włamań

To bardzo ważna kwestia, którą powinieneś poruszyć w rozmowie z mieszkańcami. Zapytaj o to, czy w ostatnim czasie nie dochodziło do przypadków włamań. Poproś ewentualnych sąsiadów, aby ocenili swój poziom bezpieczeństwa.

Planowane inwestycje miejskie/gminne

Mieszkańcy wiedzą o nich najlepiej, bo o takich inwestycjach często najpierw się plotkuje, zanim zostaną one wpisane do budżetu gminy. Dobrze byłoby wiedzieć, że np. w perspektywie 5 lat nieopodal działki powstanie węzeł drogi ekspresowej czy spalarnia odpadów komunalnych.

Wysokość podatku od nieruchomości i opłat za wywóz śmieci

Przyszli sąsiedzi nie powinni robić z tego tajemnicy, a te informacje pozwolą Ci zorientować się, jakie będą stałe koszty utrzymania nieruchomości. Zarówno podatek od nieruchomości, jak i wywóz śmieci mogą stanowić duże obciążenie dla domowego budżetu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.