Zakup działki budowlanej pod inwestycję – czy to dobry pomysł?

Mariusz Siwko
30.09.2022

Działki budowlane to poszukiwane nieruchomości, na których zakup decydują się nie tylko osoby planujące od razu rozpocząć budowę domu. Nie brakuje prywatnych inwestorów traktujących działkę w atrakcyjnej lokalizacji w kategorii wyłącznie długoterminowej lokaty kapitału. Czy taka inwestycja rzeczywiście jest dobrym pomysłem? Tak, o ile zdajesz sobie sprawę z kilku istotnych kwestii omawianych w naszym poradniku.

Działka nie generuje wysokich kosztów stałych

Najważniejszą zaletą z punktu widzenia inwestora jest to, że działka budowlana nie wymaga doglądania. Można ją kupić i w zasadzie o niej zapomnieć, nie martwiąc się kosztami utrzymania. Jedyny stały koszt to podatek od nieruchomości, który do momentu zabudowania działki jest stosunkowo niski.

Brak przychodu

Trzeba pamiętać, że działka budowlana – w odróżnieniu od np. mieszkania – nie generuje stałego przychodu z tytułu wynajmu. Można oczywiście rozważyć wynajęcie jej na plac czy działalność gospodarczą, o ile dopuszczają to lokalne przepisy. W większości przypadków trzeba się natomiast liczyć z tym, że jedyną korzyścią dla inwestora będzie sukcesywny wzrost wartości nieruchomości.

Uważaj na opłatę adiacencką

Może się zdarzyć, że w pewnym momencie do działki zostaną doprowadzone różne media, na przykład wodociąg czy kanalizacja. To dobra informacja, ale pamiętajmy, że spowoduje to również konieczność poniesienia opłaty adiacenckiej w związku ze wzrostem wartości nieruchomości.

Pięcioletnia karencja podatkowa

Jeśli planujesz kupić działkę budowlaną pod inwestycję, to chcąc uniknąć podatku od zysku ze sprzedaży nieruchomości musisz wstrzymać się z tym minimum 5 lat liczonych od końca roku, w którym doszło do nabycia działki.

Dobra lokata kapitału, jeśli masz daleki horyzont inwestycyjny

Zakup działki pod inwestycję na pewno może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla kogoś, kto dysponuje wolnym kapitałem, nie potrzebuje tych pieniędzy, a nie chce ich trzymać na koncie w banku. To fajne rozwiązanie z punktu widzenia osób chcących zabezpieczyć przyszłość dziecka czy bardzo cierpliwych, mogących zaczekać nawet wiele lat na spieniężenie swojej inwestycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie