Zakup domu z dużym ogrodem. Czy to na pewno dobry pomysł?

Marek Szydełko
29.04.2022

Szukając domu jednorodzinnego z rynku wtórnego zwykle skupiamy się na metrażu, lokalizacji, rodzaju ogrzewania i jakości wykonania budynku. Wiele osób zwraca jednak uwagę także na ogród, marząc o posiadaniu dużego terenu zielonego do własnej dyspozycji. Zakup domu z dużym ogrodem nie zawsze jest dobrym pomysłem, zwłaszcza z perspektywy osób, które wcześniej mieszkały w bloku i nie mają pojęcia, na czym polega pielęgnacja przydomowego ogródka. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Sprawdź, czy ogród jest już w pełni zagospodarowany

Jeśli tak, to taka nieruchomość od razu ma duży plus. Odpadną Ci spore koszty związane z zagospodarowaniem ogrodu, w tym zakup roślin. Nawet podstawowe prace mogą pochłonąć kilka tysięcy złotych, a gdzie jeszcze system nawadniania, ewentualnie studnia głębinowa, założenie trawnika itd. Dlatego kupując dom z dużym, ale niezagospodarowanym ogrodem zawsze weź pod uwagę czekające Cię koszty – a będą naprawdę niemałe.

Pamiętaj o kosztach nawadniania

Nawadnianie dużego ogrodu jest bardzo kosztowne – zwłaszcza, jeśli gros terenu zajmuje wypielęgnowany trawnik. W sezonie letnim przygotuj się na rachunki za wodę na poziomie 400-500 złotych miesięcznie! W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w studnię głębinową i system automatycznego nawadniania – to szybko się zwróci, jeśli rzeczywiście chcesz zapewnić roślinom optymalne warunki.

Zastanów się, czy masz czas na pielęgnowanie ogrodu

To bardzo ważne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Duży, zadbany ogród jest chlubą właściciela, ale mało kto mówi o tym, ile pracy kosztuje osiągnięcie takiego efektu. W praktyce właściciel w okresie wiosenno-letnim musi poświęcać każdy weekend na różnego rodzaju prace, czy to koszenie trawy, czy odchwaszczanie. Na pewno masz na to czas i ochotę?

Pomyśl o potencjalnych problemach i dodatkowych kosztach

Duży ogród z bujną roślinnością jest niewątpliwie piękny, natomiast zawsze generuje też różne problemy. Mogą mieć one związek z działalnością szkodników, chorobami roślin, koniecznością przeprowadzania cięć, nawożenia itd. Wszystko to zabiera dużo czasu i pochłania sporo pieniędzy – zwłaszcza, jeśli planujesz zlecić tego typu pracy profesjonalnej firmie ogrodniczej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.