Zakup domu w przemysłowej okolicy – czy to dobry pomysł?

Mateusz Nowak
21.07.2022

Bardzo wysokie ceny nieruchomości przy jednocześnie spadającej zdolności kredytowej sprawiają, że coraz więcej osób idzie na pewne kompromisy. Dobrym przykładem będzie tutaj zakup domu wybudowanego w okolicy przemysłowej, chociażby w sąsiedztwie różnego rodzaju zakładów czy dużych przetwórców rolnych. To ryzykowny pomysł, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Hałas

Kupując dom w dzielnicy przemysłowej nie możesz liczyć na to, że codziennie rano będzie Cię budzić śpiew ptaków. Raczej przygotuj się na zupełnie inne dźwięki, na przykład ciężkich maszyn budowlanych, aut dostawczych, różnego rodzaju narzędzi, maszyn rolniczych etc. Na dłuższą metę można się do tego przyzwyczaić, natomiast początkowo z pewnością będzie to mocno denerwujące.

Nieciekawe widoki

Jeśli marzy Ci się dom w pięknej okolicy, w otoczeniu przyrody, to niestety nieruchomość w dzielnicy przemysłowej odpada. Tutaj Twoim codziennym widokiem będą obskurne budynki, hale, ciężarówki oraz betonowe ogrodzenia. Nie miej też złudzeń: to wszystko negatywnie wpłynie na wartość Twojej nieruchomości.

Ryzyko powtarzających się awarii

Wynika to z faktu, iż zakłady przemysłowe bardzo intensywnie użytkują na przykład sieć energetyczną czy wodociągową, przez co trzeba się tutaj liczyć z nawracającymi awariami. Owszem, będą one usuwane, natomiast wyobraź sobie, że np. w środku dnia w domu nie ma prądu i stan ten utrzymuje się przez kilka godzin. Trudno tutaj mówić o komforcie mieszkania.

Zapylenie

Szczególnie uciążliwe może być mieszkanie w pobliżu zakładów budowlanych, składów węgla czy różnego rodzaju hurtowni. Powodem jest wysokie zapylenie powietrza, a w sezonie grzewczym także jego zanieczyszczenie. Spodziewaj się wiecznie brudnych okien, parapetów, dachu etc.

Nieprzyjemne zapachy

To poważny problem, z którym trzeba się liczyć kupując dom w pobliżu dużego gospodarstwa rolnego, fermy drobiu czy zakładu przetwarzającego żywność. Smród może być tak uciążliwy, że uniemożliwi wychodzenie na dwór, nie wspominając już o otwieraniu okien czy odpoczywaniu na tarasie.

Problemy ze sprzedażą nieruchomości

Kupując nieruchomość zawsze warto z góry myśleć o jej potencjalnej sprzedaży w przyszłości. Zastanów się, czy szybko znajdziesz chętnego na zakup Twojego domu, w dodatku za dobrą cenę. Jeśli masz co do tego wątpliwości, to może jednak rozsądniej będzie rozejrzeć się za domem w atrakcyjniejszej okolicy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie