Zakładamy nowy trawnik: o czym warto pomyśleć na tym etapie?

Andrzej Winnicki
05.03.2021

W polskich warunkach klimatycznych bardzo trudno jest utrzymać wieloletni trawnik w dobrej kondycji. Wymaga to regularnego podlewania i nawożenia, a zimą także usuwania śniegu, na co nie każdy może sobie pozwolić. Efekt jest taki, że średnio co kilka lat wypada wymienić murawę na nową. Jest to dobra okazja do tego, aby wprowadzić w swoim ogrodzie zmiany, które ułatwią pielęgnację, poprawiają estetykę czy pozwolą wydłużyć trwałość trawnika. Kilka propozycji znajdziesz w naszym artykule.

Siatka przeciwko kretom

Zdecydowanie warto w nią zainwestować. Nie jest droga (około 1 zł za metr kwadratowy), a stanowi najskuteczniejsze zabezpieczenie przeciwko działaniom kretów. Jeśli do tej pory regularnie walczyłeś z nieestetycznymi kopcami, to przy okazji wymiany trawnika koniecznie zleć ułożenie siatki ochronnej. Nie pożałujesz.

System zraszania

Jeśli go nie miałeś, to teraz jest świetna okazja, aby nadrobić zaległości. Automatyczny system zraszania nie jest wcale taki drogi – gros prac można nawet wykonać samodzielnie. To rozwiązanie należy też traktować w kategorii inwestycji, ponieważ dzięki niemu zaoszczędzisz sporo wody oraz przede wszystkim czasu. Idealnie byłoby również od razu zainwestować we własne ujęcie wody do podlewania ogrodu.

Wybór odpowiedniego gatunku trawy

Z jakiegoś powodu zdecydowałeś się wymienić trawnik w swoim ogrodzie. Prawdopodobnie jest to skutek tego, że obecna murawa wygląda nieciekawie, jest silnie zachwaszczona, pojawiły się łyse placki. Być może wina nie leży po stronie niewłaściwej pielęgnacji. Może być tak, że po prostu wcześniej wybrałeś nieodpowiedni gatunek trawy – na przykład na stanowisku słonecznym wysiałeś gatunek cieniolubny. Teraz jest okazja, aby naprawić ten błąd i cieszyć się pięknym trawnikiem przez lata.

Ograniczenie powierzchni trawnika

Na etapie wymiany murawy warto się dokładnie zastanowić, czy na pewno potrzebujesz aż tylu metrów kwadratowych trawnika. Może jest tak, że brakuje Ci czasu na pielęgnację, w tym koszenie? Jeśli tak, to koniecznie rozważ ograniczenie powierzchni murawy na rzecz dodatkowych rabat kwiatowych czy np. mini sadu owocowego. Będzie pięknie, a przy tym łatwiej w utrzymaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie