Zadbaj o serwis piecyka gazowego

Remigisz Szulc
28.06.2021

Piece gazowe są coraz częstszą formową ogrzewania budynków. Jest to również związane z ekologicznym podejściem, gdzie gaz należy do jednych z paliw, które nie wydzielają zbyt wielu toksyn do środowiska naturalnego. Także im więcej ludzi użytkuje piecyki gazowe, tym częściej warto wspominać o ich regularnym serwisowaniu i konserwacji. Związane jest to z bezpieczeństwem użytkowników, ale także z przedłużeniem żywotności urządzenia.

Z jaką częstotliwością należy przeprowadzaać serwis piecyków gazowych?

Regularne sprawdzanie prawidłowej pracy piecyka gazowego wraz z wszystkimi jego komponentami, powinno odbyć się raz w roku. Takie zalecenia płyną również od znanych producentów pieców. Oprócz tego prawo budowlane również określa częstotliwość serwisu, gdzie jest to raz na rok. Także odgórne zalecenia płynące od samych producentów oraz od twórców prawa, brzmią w tej kwestii identycznie, więc warto się tego trzymać.

Dlaczego regularny serwis piecyka gazowego jest taki ważny?

Jak sama nazwa wskazuje, piec gazowy zasilany jest paliwem łatwopalnym i wybuchowym. Zaniechanie regularnego serwisu i sprawdzania stanu technicznego przez fachowca może grozić w najgorszym przypadku wybuchem. Jest to realne zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców danego budynku. Poza tym wszelkie nieszczelności instalacji mogą powodować ulatnianie się gazu, ale nie tylko. Podczas nieprawidłowej pracy pieca gazowego związanego z niewłaściwym spalaniem paliwa może dojść do emisji tlenku węgla. Gaz ten jest podstępnym przeciwnikiem, gdyż jest bezwonny. W bardzo szybki sposób doprowadza do zatrucia organizmu, które często kończy się zgonem. W Polsce takich przypadków zatrucia było zanotowanych całkiem sporo i większość z nich wynikało z niedopilnowania regularnego serwisu przez mieszkańców lub samego administratora budynku.

Piecyk gazowy wymaga również regularnego czyszczenia, które powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Oprócz najgroźniejszych konsekwencji wynikających z zaniechania regularnego serwisu pieca gazowego jakim jest utrata życia lub zdrowia, to można w ten sposób zmniejszyć wydajność pracy urządzenia. Występujące nieprawidłowości przyczynią do wyższych rachunków do zapłacenia - także mamy tutaj również negatywny skutek ekonomiczny. Jak podkreśla specjalista z firmy Instalacje i Serwis Janowski zajmującej się profesjonalnymi naprawami i serwisowaniem piecyków gazowych na terenie Katowic, Tychów, Mysłowic i Sosnowca, nieodpowiednie spalanie może również negatywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego.

Jak już zostało wspomniane serwisem powinni zajmować się fachowcy, którzy dysponują odpowiednimi uprawnieniami. Na rynku jest wiele firm, które zajmują się serwisem piecyków gazowych. Serwisanci dysponują odpowiednim sprzętem, wiedzą oraz doświadczeniem. Czynności konserwacyjne odbywają się według ściśle określonych procedur. Wiedzą dokładnie, które elementy pieca są najbardziej narażone na awarię i właśnie na nie zwracają szczególną uwagę.

Wyższe rachunki lub nieprawidłowa praca pieca gazowego, również wymaga kontroli fachowca!

Jak każde urządzenie, tak i piec gazowy może ulec awarii. To co powinno zaniepokoić użytkownika, to nagły wzrost rachunków za gaz, ale też konkretne sytuacje wskazujące na nieprawidłową pracę pieca. Do takich sytuacji należy brak ciepłej wody, samoistne wyłączanie się pieca oraz problemy z jego uruchomieniem, bardzo często dochodzi również do jego zapowietrzenia. W takim przypadku również będzie konieczna wizyta fachowców, w celu usunięcia usterki. Bardzo często piec wymaga wymiany filtrów czy też uszczelek, ale też innych komponentów, które w wyniku eksploatacji uległy uszkodzeniu. Autoryzowane serwisy bardzo często dysponują oryginalnymi częściami zamiennymi, więc naprawa z ich udziałem przebiega szybko i bezpiecznie.

Twoje bezpieczeństwo oraz Twoich bliskich jest kwestią priorytetową, więc pamiętaj o regularnym serwisie pieca gazowego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.