Zaczaruj wnętrze dodatkami – aktualne trendy tego sezonu

Mateusz Nowak
12.05.2022

Jeszcze kilka lat temu mogło zdawać się, że trendy w wystroju wnętrz zmierzają ku maksymalnemu minimalizmowi. Coraz częściej jednak obserwujemy przełamywanie tego schematu poprzez klasyczne, starannie dobierane dekoracje. To cenna informacja dla osób, które z różnych przyczyn rezygnują z gruntownego remontu domu lub mieszkania. Zamiast tego wystarczy dodać do wnętrz odpowiednie dodatki, żeby całkowicie zmienić ich charakter.

Jak umiejętnie dobierać dodatki do wnętrz?

Chociaż coraz częściej inspiruje nas klasyczny wystrój wnętrz, warto mieć na uwadze, że najszersze możliwości aranżacyjne zapewnia przestrzeń, którą wykończono minimalistycznie. Gładkie, białe ściany i proste umeblowanie z jednej kolekcji to najlepsze rozwiązanie dla osób, które zależnie od sezonu lubią eksperymentować z dodatkami we wnętrzach. Można dzięki temu tworzyć rozmaite aranżacje na poszczególne pory roku, na przykład wiosenne, letnie, jesienne czy świąteczne, ale także nawiązujące do art deco, eklektycznego czy glamour.

Dodatki do wnętrz są modne w 2022

Tego roku, na gładkim płótnie, za jaki można uznać bazowy, minimalistyczny wystrój wnętrz, wybrzmiewać mogą różne inne style wnętrzarskie. Każdy z nich charakteryzuje się starannym, rozważnym dopasowywaniem poszczególnych dodatków, zarówno eleganckich i wytwornych, jak i robiących ukłon w stronę przyrody i naturalnych surowców. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim style:

  • Art déco – elegancki, wytworny wystrój wnętrza bazuje na efektownym zestawieniu matowych i błyszczących powierzchni. Wykorzystuje lustra i różnorodne elementy oświetleniowe.
  • Eklektyzm – idealny wystrój dla miłośników dodatków. Można łączyć w nim dekoracje o różnym stylu, formie i kolorystyce. Stawia duży nacisk na sentyment względem przedmiotów.
  • Boho – łączy kolor i naturę. Królują w nim ręcznie tkane pledy, wzorzyste poduszki, gliniane wazony oraz kolorowe zasłony.
  • Urban jungle – idealny dla miłośników przyrody. Główne dodatki we wnętrzu stanowią rośliny oraz ich rozmaite doniczki, makramy oraz kwietniki.
  • Japandi – w tym stylu duże znaczenie ma umiejętne operowanie kształtami. Przykładowo geometryczne, prostokątne meble zestawiane są z eliptycznymi wazonami, okrągłymi lustrami lub dekoracyjnymi wachlarzami.

Metamorfoza wnętrza zgodnie z trendami 2022 roku

Istnieje wiele elementów wystroju wnętrza, które można uznać za dodatki. Wcale nie muszą one mieć wyłącznie właściwości dekoracyjnych. Często to także w pełni funkcjonalne przedmioty, które zarazem upiększają przestrzeń. Dzięki nim można w znaczący sposób zmienić charakter salonu, sypialni, a także innych pomieszczeń bez konieczności rozpoczynania radykalnego remontu.

Dekoracja łóżka: narzuta, poduszki

W sypialni to łóżko zajmuje centralne miejsce i podlega największej ekspozycji. Z tego powodu, warto zadbać przede wszystkim o znajdujące się na nim dodatki. W kwestii pościeli można postawić na wysokogatunkową satynę bawełnianą, na przykład z błyszczącym, metalicznym wzorem liści. Okrywać może ją gruba, welwetowa, narzuta na łóżko zestawiana z dopasowanymi kolorystycznie poduszkami o różnych wielkościach. Taki zestaw jest idealny dla sypialni urządzonej w stylu art déco.

Gra świateł: lampki, świeczki, lustra

To samo wnętrze może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od oświetlenia. Ma ono szczególne znaczenie w domach i mieszkaniach o małych oknach, na przykład wychodzących na północ. Jest również bardzo istotne w trakcie jesieni i zimy, gdy występuje znacznie mniej naturalnego światła słonecznego. Wówczas rozproszone, pochodzące z wielu kierunków światło lampek potrafi całkowicie zaczarować wnętrze. Warto zatem zadbać nie tylko o lampy sufitowe, ale również stojące, stołowe czy kinkiety. Alternatywę stanowią dla nich modne neony, świeczki w oryginalnych kształtach i latarenki. Więcej światła we wnętrzu zapewniają również dekoracyjne lustra, które optycznie powiększają przestrzeń. Coraz częściej lampy, oprócz zapewnienia źródła światła w pomieszczeniach, stanowią ważny element wystroju wnętrz.

Roślinność: monstery, paprocie, strelicje

We wnętrzach, gdzie brakuje dekoracji, zawsze warto postawić na rośliny w ozdobnych donicach. W ostatnich latach na topie są w szczególności duże, egzotyczne strelicje, monstery i krotony. W przypadku stylu japandi warto natomiast wybrać niezmiennie modne, wypielęgnowane storczyki. Na nowo we wnętrzach goszczą również paprocie, trzykrotki i bluszcze gęsto ozdabiające półki oraz regały w salonach i gabinetach. W przypadku roślin we wnętrzach od razu pojawiają się inne, niezbędne dodatki, czyli doniczki, osłonki i wazony. Aktualnie najlepiej wybierać naturalne materiały: duże, masywne doniczki a, także osłonki umiejscowione na potężnych stojakach.

Artykuł powstał we współpracy z salonem meblowym: https://www.dobroteka.pl/.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie