Za gorąco? Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni? 5 prostych sposobów

Maciej Piwowski
19.01.2017

Tak zwane „ciepłe” mieszkania zawsze były bardzo chodliwym towarem na rynku nieruchomości. Nikt nie chce mieszkać w zawilgoconym, przemarzającym lokalu, również dlatego dużo wyższe ceny osiągają mieszkania na ostatnim piętrze w bloku (z windą) niż te na parterze. Przez kilka tygodni w roku wspomniane ciepło może być jednak przekleństwem. Gdy za oknem temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, w mieszkaniu od strony południowej robi się nieznośnie gorąco. Jak sobie z tym poradzić? Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów.

  1. Zainwestuj w rolety zewnętrzne – to zdecydowanie najlepszy (poza klimatyzacją) sposób, ponieważ rolety eliminują najważniejszy czynnik podnoszący temperaturę w mieszkaniu, czyli promienie słoneczne. Zaciągnięcie rolet zewnętrznych sprawi, że w pomieszczeniu zrobi się całkowicie ciemno, a temperatura szybko zacznie spadać. Minusem jest wysoki koszt zakupu i montażu rolet.
  2. Markizy – są znacznie lepszym wyborem niż tak popularne w naszym kraju roletki wewnętrzne, które de facto w ogóle nie chronią przed upałem. Markiza, w odróżnieniu od roletki, jest umieszczana na zewnątrz okna, dzięki czemu może odbijać promienie słoneczne jeszcze zanim te nagrzeją szybę. Choć markizy są wyraźnie droższe niż roletki, to naprawdę warto w nie zainwestować, aby obniżyć temperaturę w mieszkaniu o dobrych kilka stopni.
  3. Klimatyzacja – to kontrowersyjny temat, ponieważ popularne klimatyzatory przenośne oferują bardzo niską skuteczność w relacji do kosztu eksploatacji, a w dodatku zajmują bardzo dużo miejsca i są dość głośne. Znacznie lepszym wyborem będzie zatem zainwestowanie w klimatyzator z jednostką centralną umieszczoną na zewnątrz budynku. Bez problemu da się to zrobić nawet w mieszkaniu w bloku. Idealnym momentem na montaż klimatyzacji jest zima, kiedy ceny urządzeń są bardzo niskie, a wykonawcy nie mają dużo pracy.
  4. Ogranicz używanie „ciepłych” sprzętów – jeśli w ciągu dnia temperatura w mieszkaniu dochodzi do 25-26 stopni, lepiej schowaj się w najchłodniejszym pomieszczeniu i poczytaj książkę czy gazetę. Nie włączaj telewizora, który także emituje ciepło. Jeśli masz w domu zarówno klasycznego peceta, jak i laptopa, to korzystaj z tego drugiego. Wydajny komputer stacjonarny podczas pracy na pełnych obrotach potrafi emitować temperaturę nawet 40-45 stopni Celsjusza!
  5. Jedz na mieście lub wybieraj chłodne potrawy – gotowanie zupy czy smażenie kotletów w upalne dni naprawdę nie jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli w kuchni brakuje okapu. Temperaturę w pomieszczeniu podnoszą nie tylko gorące potrawy, ale także energia z palnika czy z piekarnika. Lepiej więc na jakiś czas przejść na lekką dietę owocowo-warzywną lub po prostu korzystać z usług barów i restauracji.

Podsumowując: jeśli Cię na to stać, zainwestuj w dobry system klimatyzacji i rolety zewnętrzne. Półśrodkiem jest zakup markiz. Z kolei zmiana codziennych nawyków pozwoli Ci choć trochę obniżyć temperaturę w mieszkaniu i w dobrej kondycji przetrwać upalny okres.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie