Za co trzeba dopłacić zamawiając sofę?

Marek Szydełko
15.06.2023

 

Sofa to niezbędny element wyposażenia salonu. Jej zakup to spory wydatek, a trzeba też pamiętać, że cena widniejąca na wystawie czy w sklepie internetowym niekoniecznie jest tą ostateczną. Zamawiając sofę często okazuje się, że trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni. Sprawdź, za co sklepy meblowe każą sobie dopłacić – nieraz słono.

Zmiana materiału

Jeśli materiał użyty do obicia sofy nie do końca Ci odpowiada, to producent oczywiście chętnie go wymieni. W sklepie możesz nawet wybrać docelowy materiał z obszernego próbnika. Pamiętaj jednak, że nie ma nic za darmo. Za zmianę materiału trzeba dopłacić, a już na pewno wtedy, gdy jest to materiał lepszej klasy, np. grubszy czy o właściwościach plamoodpornych.

Zmiana koloru

Przy okazji zmiany materiału klienci zwykle decydują się też na zmianę koloru. Jeśli jest to barwa spoza standardowego próbnika, to za taki luksus oczywiście trzeba będzie dopłacić. Czy warto? Jeśli zależy Ci na unikalnym kolorze, to na pewno tak.

Zmiana strony w przypadku narożnika

Sofa to także narożnik, w którego przypadku zawsze mamy możliwość wybrania strony – lewej lub prawej. Często niestety producenci oczekują dopłaty do zamiany strony, jeśli taka opcja nie jest oferowana fabrycznie.

Transport z wniesieniem

Wiele osób, zwłaszcza przyzwyczajonych do kupowania w Internecie, jest zdziwionych tym, że w cenie sofy nie została już uwzględniona usługa transportu z wniesieniem. Wszystko dlatego, że za transport odpowiada sklep i to jemu trzeba za to zapłacić. Ile? Ceny zwykle oscylują w graniach 120-150 złotych.

Montaż

Jeśli sofa wymaga montażu, a zwykle tak jest, to sklep może zażyczyć sobie dopłaty za usługę monterską. Nie jest to duża kwota, z reguły nie przekracza kilkudziesięciu złotych, dlatego warto się na to zdecydować – chociażby po to, aby nie mieć problemów z ewentualną reklamacją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie