Z nami wybór stelażu do łazienki będzie prostszy!

Mateusz Nowak
14.05.2022

Jaki stelaż podtynkowy wybrać do łazienki?

Musisz kupić stelaż podtynkowy do swojej remontowanej łazienki? Oglądałeś dziesiątki różnych modeli i nie możesz zdecydować się na żaden konkretny? Nie widzisz pomiędzy nimi różnic, mimo iż ceny na to wskazują? Rzeczywiście, wybierając stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej z płyt gipsowo kartonowych, łatwo przeoczyć pewne niuanse i detale, które zauważają tylko specjaliści. W tym artykule dowiesz się jednak jak wybrać dobry stelaż WC, aby być z niego zadowolonym przez kolejne lata.

Jak zbudowane są stelaże podtynkowe do WC

Na wstępie wyjaśnijmy konstrukcję stelaża podtynkowego. Jest to konstrukcja spawana ze stalowych profili o przekroju prostokątnym. Wszystkie są zabezpieczone przed korozją poprzez malowanie proszkowe. Standardowo stelaż podtynkowy WC malowany jest na kolor niebieski. Grubość stalowych profili ma decydujące znaczenie dla solidności i bezproblemowego korzystania ze stelaża i podwieszonej do niego miski ustępowej. Wybierając stelaż podtynkowy, koniecznie należy sprawdzić jego maksymalne obciążenie. Tu cenne wskazówka. Podaną wartość należy pomniejszyć o wagę miski WC, która będzie zawieszona. Może ona ważyć około 10 kg. Bezpiecznym wyborem będzie stelaż o nośności min. 150 kg. Może on być droższy niż standardowy stelaż, ale na pewno okaże się bezpieczniejszy.

Co to są stelaże do zabudowy ciężkiej?

Najlepsze stelaże podtynkowe WC do łazienki można podzielić na dwa rodzaje?

  • Stelaże do zabudowy lekkiej;
  • Stelaże do zabudowy ciężkiej.

Te drugie przeznaczone są do zamurowania w ścianie, co zasadniczo zmienia ich kształt. Z uwagi na występowanie w mniejszej ilości modeli, są one zwykle droższe niż klasyczny stelaż WC pod płyty G-K. W przypadku wykańczania łazienki w domu lub mieszkaniu deweloperskim odpowiednie będą stelaże do zabudowy lekkiej, które okłada się płytami gipsowo-kartonowymi, a następnie płytkami.

Co znajduje się w zestawie stelaża podtynkowego?

Jeżeli nie miałeś do tej pory do czynienia ze stelażami, to po otwarciu opakowania ujrzysz wiele elementów:

  1. Stalowy stelaż WC;
  2. Zestaw śrub i szpilek;
  3. Elementy podłączenia PVC - rury, kształtki i przejściówki;
  4. Mechanizm spłuczki.

Co ciekawe, dobry stelaż podtynkowy sprzedawany jest oddzielnie od miski i przycisku. Te dwa elementy należy dokupić oddzielnie, kierując się osobistymi preferencjami i oczywiście kompatybilnością. Kompletny zestaw podtynkowy dobrej jakości może kosztować od 1000 do 2000 złotych i więcej.

Wybór stelażu do łazienki?

Kierować się cenę, jakością czy estetyką? Jak wybrać stelaż podtynkowy, aby później tego nie żałować? Najlepsza wg nas metoda to czytanie opinii innych klientów o stelażach, którymi jesteś zainteresowany.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie