Z czego wykonać ścieżki w ogrodzie? Najciekawsze pomysły

Mariusz Siwko
20.01.2021

Ścieżki w ogrodzie, choć nie są niezbędne, to bardzo dobrze się sprawdzają. Porządkują przestrzeń, umożliwiają estetyczne wydzielenie stref, chronią trawnik przed nadmiernym eksploatowaniem, ułatwiają prowadzenie taczki, a przy tym same w sobie mogą stanowić element ozdobny. Jest wiele sposobów na wykonanie ścieżek w ogrodzie, podobnie jak materiałów, które się do tego fajnie nadają. Kilka inspiracji znajdziesz w naszym poradniku.

Kostka brukowa

Najprostszy i najpopularniejszy sposób, które nadal jest godny polecenia. Kostka brukowa sprawdza się o tyle dobrze, że jest bardzo trwała i wygodna w codziennym użytkowaniu. Nie trzeba jej odnawiać, specjalnie o nią dbać. Może być jednak „przyciężkawa” oraz trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ścieżkę wykonaną z kostki będzie w przyszłości trudno zlikwidować (gdyby oczywiście była taka potrzeba).

Płyty chodnikowe

Fajna alternatywa dla kostki, która ma tę zaletę, że płyty dużo łatwiej się układa – można to więc zrobić samodzielnie. Raczej sprawdzą się w dużym ogrodzie, ponieważ z uwagi na spory format mogą wyglądać nieestetycznie, jeśli mamy do dyspozycji zaledwie 200-300 metrów kwadratowych.

Kostka granitowa

Jeśli budżet na to pozwala, to zdecydowanie warto się zainteresować kostką granitową. Kupuje się ją na worki, można śmiało pokusić się o samodzielne wykonanie ścieżki. Granit jest elegancki, ponadczasowy, uniwersalny estetycznie, ale też z takiej ścieżki nieco trudniej się korzysta – szczególnie w sytuacji, gdy zamierzamy prowadzić po niej plastikową taczkę.

Grys

Jest tanim materiałem, który pozwala wykonać ścieżki ogrodowe praktycznie w ciągu jednego dnia. Grys można kupić na składach kamienia czy w firmach zajmujących się dostarczaniem kruszyw. Jest bardzo estetyczny, ale nie sprawdza się przy intensywnym użytkowaniu (będą się tworzyć koleiny i wgłębienia).

Okrąglaki

Chodzi tutaj o pocięte okrąglaki drewna opałowego – może być zarówno liściaste (lepszy wybór), jak i iglaste (tańsze). Jeśli masz piłę łańcuchową, to przygotujesz takie okrąglaki bez wielkiego problemu. Ich ułożenie również nie jest specjalnie skomplikowane, a przy tym taka ścieżka prezentuje się całkiem oryginalnie.

Artykuł powstał przy współpracy http://www.ibudhaus.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.