Wyposażenie warsztatu domowego - sprawdź!

Piotr Kowalczyk
07.10.2020

Zastanawiasz się, jak zorganizować warsztat domowy? Do obróbki drewna niezbędne są podstawowe narzędzia ręczne i maszyny, które znacznie ułatwią pracę i sprawią, że będzie ona bardziej profesjonalna. Sprawdź, jak powinno wyglądać podstawowe wyposażenie warsztatu domowego!

Wyposażenie warsztatu domowego

Bez względu na to, czy jesteśmy profesjonalistami, czy amatorami w obróbce drewna, w wyposażeniu warsztatu domowego nie może zabraknąć takich narzędzi jak piły, szlifierki, frezarki, wyrówniarki lub tokarki do drewna. Oprócz tradycyjnych narzędzi jak dłuta, strugi czy piły ręczne, wielofunkcyjne maszyny do  drewna są znacznie bardziej wydajniejsze, wygodne w użyciu i precyzyjne. Elektronarzędzia są dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online, dlatego ich wybór nie powinien stanowić większego problemu.

Piła do drewna - jaką wybrać?

Piły do drewna to podstawowe narzędzie każdego stolarza. Najtańszą i tradycyjną wersją są piły ręczne. Ważne jest, by miały one odpowiednio rozmieszczone zęby. Im dalej są one oddalone od siebie, tym mniej precyzyjne cięcie. Bardziej wydajne i komfortowe w użytkowaniu będą piły elektryczne, ponieważ z ich pomocą praktycznie bez wysiłku możemy przeciąć bardzo twarde drewno w dowolny sposób. Do najpopularniejszych pił należą między innymi:

  • piły stołowe - bez problemu poradzą sobie z cięciem wzdłużnym, poprzecznym i skośnym,
  • taśmowe - dzięki taśmie tnącej umożliwia bardzo precyzyjne cięcie,
  • formatowe - wyposażone w przykładnice, służące do cięcia większych materiałów.

Szlifierki do drewna

Rodzajów szlifierek do drewna jest wiele i służą one do wygładzania powierzchni drewna różnej wielkości i kształtu. Szlifierki zabezpieczają również materiał przed warunkami atmosferycznymi. Przede wszystkim wyróżnia się szlifierki:

  • taśmowe - do dużych powierzchni,
  • oscylacyjne - do szlifowania drewna w trudno dostępnych miejscach,
  • mimośrodowe - przeznaczone do wypukłych i wklęsłych powierzchni.

Wyrówniarki i grubościówki 

Maszyny do drewna służące do wyrównywania płaskich powierzchni i zmiany grubości obrabianego materiału to właśnie wyrówniarki i grubościówki. Dzięki nim możemy tworzyć między innymi idealnie proste półki, blaty stołów. Tego typu maszyny są najczęściej spotykane w dużych zakładach, gdzie wymagana jest dość sprawna produkcja wielu identycznych elementów.

Frezarki do drewna

Frezarki do drewna z powodzeniem zastąpiły dłuta. To profesjonalne urządzenie wykorzystuje do pracy frez, który porusza się ruchem obrotowym i zdejmuje nadmiar materiału z obrabianego drewna. Za pomocą frezarek można wygładzać krawędzie drewnianych mebli i tworzyć drewniane elementy dekoracyjne.

Wiertarki i tokarki do drewna

Wiertarki, jak sama nazwa wskazuje, służą do wywiercania różnego rodzaju otworów w procesie budowania drewnianych konstrukcji. Różnią się one mocą i rodzajem wiertła. Do wykonania długich otworów najlepsze będą wiertarki poziome, natomiast do wiercenia precyzyjnych otworów blisko narożników idealnie sprawdzą się wiertarki kątowe.

Do końcowej obróbki drewna przydatne mogą być też tokarki. Te maszyny wprawiają w ruch obrotowy dany przedmiot, a za pomocą specjalnych noży skrawających jego powierzchnię, tworzą się okrągłe bryły z drewna. Obróbka za pomocą toczenia jest bardziej skomplikowana niż zwykłe cięcie czy szlifowanie, jednak efekty są znacznie bardziej precyzyjne.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.