Zakup mieszkań w celu ich wynajmowania stał się bardzo popularną formą inwestycji i świetną alternatywą dla chociażby lokat bankowych. Na nieruchomości trudno jest stracić, dlatego wiele osób dysponujących wolną gotówką decyduje się spróbować swoich sił w tej branży. Ciekawym rozwiązaniem może być szczególnie wynajem mieszkania na pokoje. Na czym to polega? Czy się opłaca?
Nie jest tajemnicą, że wciąż istnieje bardzo duża grupa osób, których nie stać na zakup mieszkania, kredyt hipoteczny czy nawet na wynajem całego lokalu. Niektórzy nie czują też takiej potrzeby. Planują bowiem mieszkać w danym mieście przez krótki czas (np. tylko przez okres studiów). To właśnie ci lokatorzy, którzy są potencjalnie zainteresowani wynajęciem samego pokoju.
Z punktu widzenia najemcy to rozwiązanie ma ogromny atut ekonomiczny. Wynajęcie pokoju jest tańsze, nie wiąże się z tak dużą odpowiedzialnością, nie zmusza do inwestowania w kompleksowe wyposażenie lokalu. Właściciel natomiast może z takiej formy wynajmu „wycisnąć” znacznie więcej pieniędzy.
Załóżmy, że mieszkanie ma 3 pokoje. Koszt wynajmu dla jednej rodziny wyniesie 1200 złotych miesięcznie. Jeśli właścicielowi uda się znaleźć trzech osobnych najemców i każdy z nich zapłaci za pokój 500 złotych, to mamy do czynienia z czystym zyskiem.
Przede wszystkim duże i wyposażone w sporą liczbę okien. Okno umożliwia bowiem stworzenie dodatkowego pokoju – można to zrobić niedrogo stawiając ścianki w suchej zabudowie. W ten sposób z mieszkania np. trzypokojowego, da się stworzyć lokal czteropokojowy i zarobić znacznie więcej na jego wynajmie.
Osoby decydujące się na wynajem pokoju zwracają uwagę przede wszystkim na lokalizację. Są to ludzie oszczędzający na wszystkim, dlatego nie interesują ich długie i drogie dojazdy do pracy czy na uczelnię. Należy więc poszukać nieruchomości położonej w centrum miasta lub w pobliżu uczelni/dużych zakładów pracy.
Idealne mieszkanie przeznaczone na wynajem dla kilku osób zajmujących osobne pokoje, musi posiadać sporą część wspólną. Najczęściej będzie to kuchnia. Powinna być ona dobrze wyposażona, jasna i prosta w obsłudze. Mile widziana jest kuchenka gazowa oraz spory stół. Wspólne mieszkanie sprzyja integracji najemców, ale muszą być do tego stworzone odpowiednie warunki.
Na koniec pamiętaj, że kupno mieszkania z myślą o wynajmowaniu go na pokoje wiąże się z ryzykiem. Nie wszyscy chcą mieszkać pod jednym dachem z obcymi ludźmi. Możesz więc mieć problem ze znalezieniem kompletu najemców. Podstawa to szczegółowe rozpoznanie rynku.