Wynajem mieszkania – 5 ważnych zasad, którymi muszą się kierować najemcy

Maciej Piwowski
31.10.2016

Wynajmowanie mieszkania nie jest w naszym kraju tak popularne jak chociażby w Niemczech czy w Holandii. Polacy wciąż wolą mieć własne M, choćby na kredyt. Mimo to niektóre osoby nie mają wyjścia i z różnych powodów decydują się na wynajem. Rynek mieszkań przeznaczonych dla lokatorów nie jest wcale tak bogaty, a nie brakuje też nie do końca uczciwych właścicieli. Na co uważać? Wymieniamy 5 najważniejszych zasad, którymi należy się kierować przed podpisaniem umowy najmu.

  1. Standard mieszkania – lokale przeznaczone na wynajem bardzo często odbiegają standardem od mieszkań na sprzedaż. To efekt wieloletniego wynajmowania. Niektórzy najemcy nie przejmują się tym, w jakim stanie zdadzą lokal, co skutkuje zniszczeniem podłóg, ścian i sanitariatów. Jeśli mieszkanie jest w złym stanie technicznym i widać to gołym okiem, to najlepiej zrezygnować z najmu – oznacza to bowiem, że właściciel kompletnie nie dba o lokal i może nie reagować na zgłaszanie usterek.
  2. Tylko z pośrednikiem – choć mieszkania wynajmowane przez pośrednika bywają nieco droższe niż te z wolnej ręki, to naprawdę warto ponieść ten dodatkowy koszt. Obsługa pośrednika daje poczucie bezpieczeństwa. Fachowiec doskonale orientuje się w rynku nieruchomości, potrafi znaleźć lokal idealnie odpowiadający klientowi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pośrednik odpowiada prawnie za swoje działania i nie może celowo wprowadzić najemcy w błąd.
  3. Szukaj pola do negocjacji ceny – wbrew pozorom nawet na pierwszy rzut oka idealne mieszkanie może mieć jakieś wady. Jeśli lokal znajduje się na parterze, to jest potencjalnie bardziej zagrożony włamaniem lub hałasem od strony garażu podziemnego. Pomyśl, co ewentualnie może Ci nie odpowiadać i otwarcie powiedz o tym właścicielowi. Może zgodzi się na obniżenie czynszu o 50 czy 100 złotych miesięcznie, a to już coś.
  4. Precyzyjna umowa – jest niezbędna, aby zabezpieczyć interesy nie tylko właściciela, ale też najemcy. Zadbaj, aby w umowie znalazły się szczegółowe informacje na temat aktualnego stanu mieszkania. Dokument koniecznie musi zawierać informację na temat kaucji, warunków jej zwrotu oraz okresu wypowiedzenia umowy. Generalna zasada brzmi: lepiej sporządzić zbyt szczegółową umowę niż cokolwiek w niej pominąć.
  5. Nie kieruj się wyłącznie ceną – bardzo tanie mieszkanie może się okazać źródłem samych problemów. Będą się w nim powtarzać różne usterki, po czasie okaże się, że sąsiedzi są wyjątkowo imprezowi, a okolica jest mocno podejrzana. Na rynku nieruchomości nie ma miejsca na cuda – cena zawsze odzwierciedla stan mieszkania i jego atrakcyjność w oczach kupujących czy najemców. Lepiej jest więc wydać nieco więcej, ale wprowadzić się do lokalu, który w 100% spełnia nasze oczekiwania.

Wynajęcie mieszkania to tak naprawdę dopiero połowa sukcesu. Najemca nie może przecież ocenić uczciwości właściciela, a jak wiadomo z tym bywa naprawdę różnie. I vice versa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie