Wykończenie mieszkania materiałami z odzysku: dlaczego warto?

Piotr Kowalczyk
08.03.2021

Większość osób sądzi, że aby uzyskać pożądany wystrój mieszkania trzeba zainwestować mnóstwo pieniędzy w zakup efektownych i wysokojakościowych materiałów wykończeniowych. Nic bardziej mylnego. Świetne efekty spokojnie da się osiągnąć nie wydając kroci. Trzeba tylko się nieco wysilić i dać ponieść fantazji. Doskonałym pomysłem dla osób dysponujących skromnym budżetem, a jednocześnie chcącym urządzić poszczególne pomieszczenia według własnej koncepcji, jest zastosowanie materiałów z odzysku. Przemawia za tym kilka argumentów.

Są łatwo dostępne

Prawie każdemu po remoncie zostają różne materiały wykończeniowe – a to resztki paneli, a to nieotwarta puszka farby, a to kilka metrów kwadratowych płytek, fuga, kilka rolek tapety etc. Zwracania takich materiałów do sklepu jest dość kłopotliwe, dlatego mnóstwo osób decyduje się je sprzedać – zwykle za symboliczną kwotę. Materiałów wykończeniowych z odzysku szukaj przede wszystkim na portalach ogłoszeń lokalnych oraz na miejskich/gminnych grupach facebookowych.

Są bardzo tanie

A nierzadko wręcz darmowe! Nie wszystkie osoby, którym zostały różne materiały wykończeniowe, chcą za nie pieniądze. Często jest tak, że końcówki zajmują cenne miejsce, a ich usunięcie jest kłopotliwe z uwagi na np. brak windy czy ograniczenia fizyczne właściciela. W takiej sytuacji najlepiej jest dać ogłoszenie o chęci pozbycia się pełnowartościowych materiałów, ale w zamian za ich osobiste odebranie i wyniesienie. To świetna okazja, szczególnie w przypadku, gdy trafią się materiały renomowanych firm, bardzo drogie lub rzadkie.

Można je swobodnie łączyć

Myślisz, że materiały z odzysku nie sprawdzą się u Ciebie, bo przecież trudno będzie znaleźć odpowiednią ilość poszczególnych elementów wykończeniowych – na przykład paneli? To wcale nie musi być prawda. Nikt przecież nie powiedział, że mieszkanie trzeba wykończyć „pod sznurek”, zgodnie z trendami kreowanymi przez sklepy meblowe. Pozwól sobie na odrobinę kreatywności.

Fantastyczny efekt można przecież uzyskać dzięki połączeniu na jednej ścianie płytek o różnych formatach i kolorach. Udało Ci się znaleźć resztkę pięknej, ciemnej farby? Użyj jej na ścianie w celu zyskania wyrazistego elementu ozdobnego. Łączyć można nawet niektóre rodzaje paneli podłogowych oraz tapet.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.