Wykładzina w sypialni: czy to na pewno dobry pomysł?

Mariusz Siwko
30.01.2020

Sypialnia jest bardzo prywatnym pomieszczeniem, w którym nie przyjmuje się gości. Ma to tę zaletę, że można sobie pozwolić na daleko idącą personalizację w zakresie wykończenia i zastosowanie rozwiązań, które niekoniecznie sprawdziłyby się chociażby w salonie. Dobrym przykładem będzie tutaj wykładzina. To całkiem wdzięczny materiał do wykończenia podłogi, ale ma również istotne wady, o których trzeba pamiętać, zanim ostatecznie się na nią zdecydujemy.

Dlaczego warto pomyśleć o wykładzinie do sypialni?

Wykładzina bardzo dobrze pasuje do charakteru sypialni, która powinna sprzyjać odpoczynkowi, gwarantować wysoki poziom komfortu. Jest to materiał miękki, izolujący od chłodnej podłogi, pozwalający również zrezygnować z problematycznych dywaników, które zawsze przesuwają się pod łóżku, przez co nie można w nie trafić stopami po przebudzeniu.

Wykładzina ociepla pomieszczenie, co w przypadku sypialni jest bardzo pożądane. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że ten materiał świetnie wygłusza. Będzie to miało znaczenie dla osób, które urządziły stosunkowo niewielką sypialnię i chcą sobie zapewnić maksimum prywatności – np. w obliczu śpiących za ścianą dzieci.

Nie zapominajmy również, że wykładzina jest bardzo łatwa do ułożenia na podłodze. Wybierając ją można więc sporo zaoszczędzić na usłudze fachowca i wykonać tę pracę samodzielnie – wystarczy tylko zamówić wykładzinę dokładnie na wymiar. Jeśli dodamy do tego szeroki wybór kolorów, grubości oraz wysokości włosia, to zyskamy obraz niemalże idealnego materiału do wykończenia podłogi w sypialni.

Pamiętajmy o wadach

Wykładzina na pewno nie jest idealnym materiałem podłogowym. W sypialni jej wady nie są może szczególnie dotkliwe, ale i tak warto o nich pamiętać, aby nie podjąć nieprzemyślanej decyzji. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że wykładzina z czasem staje się prawdziwym siedliskiem roztoczy kurzu domowego, a więc bardzo silnego alergenu. Z tego powodu wykładziny w sypialni nie powinny stosować osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie, a tym bardziej chorujące na astmę.

Ponadto warto wspomnieć o dość problematycznym utrzymaniu wykładziny w czystości – zwłaszcza pod łóżkiem, gdzie nie zawsze da się łatwo dostać końcówką odkurzacza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.