Wyczuwasz gaz w mieszkaniu? Sprawdź, co robić

Maciej Piwowski
19.10.2023

Zapach gazu ziemnego jest na tyle charakterystyczny, że można go bardzo łatwo wyczuć – zwłaszcza, gdy jego stężenie w pomieszczeniu jest już stosunkowo wysokie. W takiej sytuacji możemy już mówić o bezpośrednim zagrożeniu dla zdrowia i życia, dlatego trzeba pilnie zacząć działać. Sprawdź, co robić, gdy wyczujesz gaz w mieszkaniu.

Odetnij dopływ gazu

W pierwszej kolejności należy przytomnie zakręcić kurek gazowy doprowadzający gaz do urządzenia, w którym prawdopodobnie pojawiła się nieszczelność, a następnie odciąć dopływ gazu poprzez zamknięcie zaworu głównego.

Tego nigdy nie rób!

Wyczuwając zapach gazu absolutnie nie należy używać żadnych urządzeń elektrycznych, nie włączać światła (ani go nie wyłączać, gdy jest już włączone), nie zapalać zapałek, zapalniczki czy papierosa. Każda taka czynność może się skończyć tragicznym w skutkach wybuchem.

Pamiętaj

W miejscu, w którym najmocniej wyczuwalny jest zapach gazu, nie należy korzystać z telefonu.

Wywietrz mieszkanie

Kolejnym krokiem jest otwarcie wszystkich okien w celu wywołania przeciągu. Gaz ziemny ulotni się na zewnątrz mieszkania, co zmniejszy ryzyko wybuchu.

Powiadom pogotowie gazowe

Następnie należy wyjść z mieszkania i od razu zadzwonić pod numer 992. Na miejsce zostanie skierowany patrol pogotowia gazowego, który ustali źródło wycieku i usunie awarię.

Dodatkowo należy powiadomić administratora budynku oraz sąsiadów, dla których ulatniający się gaz również może stanowić bezpośrednie zagrożenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie