Wybór mieszkania do kupienia - na co zwrócić uwagę?

Andrzej Winnicki
12.04.2021

Kupno mieszkania to najczęściej inwestycja na całe życie lub przynajmniej na długi czas. Jest to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych w życiu. Mieszkanie to azyl i miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu. Musi być wygodne i praktyczne, a do tego po prostu się podobać. Dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana. Na co zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania? 

Rynek wtórny czy pierwotny?

Na samym początku należy wziąć pod uwagę kwestię rynku. Domy i mieszkania na sprzedaż mogą pochodzić z rynku pierwotnego lub wtórnego. W przypadku pierwszej opcji, mieszkanie czy dom kupowane jest od dewelopera i jest całkowicie nowe. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to tutaj nabywana nieruchomość pochodzi z tzw. drugiej ręki, czyli była wcześniej używana. W takiej sytuacji nowy nabywca musi zaakceptować standard wykończenia albo przeprowadzić remont, który często jest kosztowny. Dlatego, jeśli kupujący ma konkretne plany aranżacji i wyglądu wnętrza to lepiej zdecydować się na rynek pierwotny.

Metraż i inne parametry mieszkania

Kolejnym ważnym aspektem jest metraż mieszkania i inne parametry. Trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby, czyli to ile przestrzeni będzie potrzebne do wygodnego użytkowania. Ważne jest również rozmieszczenie pokoi. Jeśli nabywcy mają dzieci lub je planują, to należy pomyśleć o pokoju przystosowanym do małego domownika. Takie pomieszczenie powinno być blisko sypialni rodziców. Warto zwrócić uwagę również na to, czy w budynku jest winda, jeśli wybrane mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze. Ważne są też takie aspekty jak piwnica, garaż lub miejsce parkingowe.

Lokalizacja — dojazd do ważnych miejsc i sąsiedzi 

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze mieszkania jest lokalizacja. Trzeba wziąć pod uwagę, w jakiej okolicy budynek się znajduję i czy będzie ona odpowiednia dla nabywców nieruchomości. Ważne jest odległość od miejsc, które odwiedza się regularnie. Mowa tutaj o pracy, przedszkolach i szkołach czy ulubionych sklepach. Warto szukać mieszkania blisko tych miejsc, dzięki temu codzienny dojazd nie będzie zajmować zbyt dużo czasu. Ważne jest też to, co znajduje się obok danej nieruchomości. Należy zwrócić uwagę, czy sąsiadem nie jest głośna fabryka, lokal dyskotekowy lub zakład przemysłowy, z którego będą dochodzić nieprzyjemne zapachy lub szkodliwe substancje. 

Infrastruktura drogowa i transport publiczny 

Infrastruktura drogowa ma ogromne znaczenie, jeśli posiada się samochód. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy codzienny dojazd do pracy lub innych ważnych miejsc będzie wygodny i komfortowy. Warto przeanalizować, czy łatwo będzie wyjechać z danego osiedla lub, czy w wybranej lokalizacji często są uciążliwe korki. A w przypadku, gdy nie posiada się samochodu, to ważny jest wybór lokalizacji, która cechuje się wygodnym i atrakcyjnym transportem publicznym. Trzeba wziąć pod uwagę to, czy blisko mieszkania jest przystanek i wygodna linia autobusowa, czy tramwajowa. Przy codziennym funkcjonowaniu może okazać się to niezwykle istotne. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie