Wybór idealnego domku letniskowego

Jerzy Biernacki
27.09.2017

Kupno działki rekreacyjnej, a później wybór odpowiedniego domku drewnianego nie jest wyborem łatwym. Jest to koszt rzędu kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jaki domek wybierzemy, jaki ma on pełnić charakter i czy ma być domkiem jedynie sezonowym czy też całorocznym. Producent domków drewnianych w każdym typie domku pozwala na pewne modyfikacje, tym samym dodatkowe ocieplenie i montaż ogrzewania pozwalają na użytkowanie domku zimą. Specjalne poddasze zapewnia możliwość wykorzystania kolejnych pomieszczeń. Niemniej jednak sam typ domku należy wybrać już na początku.

Domki całoroczne
Domek całoroczny letniskowy jest zdecydowanie inaczej skonstruowany niż domek sezonowy. Przede wszystkim producent domków drewnianych przewidział w nim odprowadzanie spalin z systemu ogrzewania, a także wzmocnione, ocieplane fundamenty, które muszą wytrzymywać bardzo niskie temperatury. Dodatkowo, decydując się na tego typu domek należy mieć świadomość tego, iż zajmuje on nieco więcej miejsca na działce, ze względu na dodatkową izolację. W przypadku domków całorocznych ważne jest również odpowiednie ich osadzenie.
Wybierając domki całoroczne należy także liczyć się z większymi kosztami domku, ze względu na materiały, które należy użyć do izolacji oraz wykonania fundamentu.

Domki sezonowe
Producent domków drewnianych przy każdym domku standardowym pozostawia właścicielowi pewną furtkę, czyli możliwość dodatkowego ocieplenia domku sezonowego lub wykonania dodatkowych otworów pod wentylację i odprowadzanie spalin. Jest to pewne wyjście, jednak wybierając domek sezonowy trzeba niestety liczyć się z późniejszymi, dodatkowymi kosztami, przekształcając go na domek całoroczny.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.