Wybieramy podłogę drewnianą do domu. Na jaki gatunek drewna się zdecydować?

Maciej Piwowski
25.09.2019

Drewniana podłoga to bez wątpienia najbardziej efektowny rodzaj okładziny. Jest nie tylko piękna, ale też przyjemna w dotyku i dobrze izoluje od zimnej posadzki. Jej zasadniczą wadą jest natomiast wysoka cena zakupu. Z tego też powodu osoby marzące o drewnianej podłodze szukają tańszych gatunków drewna. Tutaj jednak nie można sobie pozwolić na zbyt daleko idące oszczędności. Niektóre gatunki drewna po prostu nie nadają się do wykonania podłogi do domu. Kluczowym parametrem jest stopień twardości.

Drewno pierwszej klasy twardości

Do tej kategorii zaliczymy przede wszystkim sosnę, świerk i jodłę, a więc drzewa iglaste. Choć taka podłoga kusi niską ceną, to jednak nie zalecamy stosowania jej w domu. Pierwsza klasa oznacza, że drewno jest bardzo miękkie, przez co już po krótkim okresie użytkowania w podłodze pojawią się nieestetyczne wgłębienia i rysy.

Drewno drugiej klasy twardości

Tutaj już możemy rozważać wybór podłogi wykonanej z drewna tej klasy. Najczęściej będzie to olcha, brzoza lub klon europejski. Ponieważ mamy do czynienia z drewnem średnio twardym, podłoga nadaje się do stosowania w mało uczęszczanych pomieszczeniach – przykładowo w sypialni czy w pokoju gościnnym, który przez większość czasu pozostaje pusty.

Drewno trzeciej klasy twardości

To zdecydowanie najlepszy wybór do domu. Podłoga wykonana z drewna trzeciej klasy jest twarda, a to oznacza, że jest też odporna na typowe uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowanie. Taka podłoga będzie wykonana z dębu, buku, jesionu, czereśni, wiśni, orzecha amerykańskiego, drewna tekowego, wenge lub mahoniu. Śmiało można ją ułożyć w salonie, jadalni, korytarzu czy pokoju dziecięcym – oczywiście pamiętając, że duży wpływ na trwałość drewnianej podłogi ma jakość oleju i lakieru.

Drewno czwartej klasy twardości

Opcja dla tych, którzy celują w podłogę na długie lata i nie chcą mieć z nią najmniejszych problemów nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji. Do czwartej klasy twardości zaliczamy takie gatunki, jak palisander, eukaliptus, klon kanadyjski, merbau, jatoba czy badi. Trzeba jednak pamiętać, że w ślad za trwałością idzie też bardzo wysoka cena okładziny, nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku podłogi z drewna trzeciej klasy twardości.

Opracowany przy współpracy z Abrys

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie