Wybieramy nową sofę do salonu. Na te szczegóły warto zwrócić szczególną uwagę!

Antoni Kwapisz
06.07.2022

Sofa to najważniejszy mebel w każdym salonie – nawet jeśli nie ma w nim telewizora. To na sofie spędzamy najwięcej czasu po pracy, przyjmujemy gości, pijemy wieczorną herbatę, czytamy książki. Wybierając ją warto się więc do tego przyłożyć i nie kierować wyłącznie kryterium ceny. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Jest kilka często pomijanych szczegółów, które omawiamy w naszym poradniku.

Materiał obiciowy

Wybór sofy warto w dużej mierze uzależnić od tego, jaki materiał obiciowy zastosował producent. Oczywiście najbardziej prestiżowa jest naturalna skóra, natomiast takie sofy są też najdroższe, a w dodatku pojawiają się tutaj wątpliwości moralne.

Ciekawą alternatywą dla sofy jest welur – bardzo przyjemna w dotyku tkanina, łatwa w utrzymaniu w czystości, prezentująca się ekskluzywnie.

Nóżki

To szczegół, na który wiele osób kompletnie nie zwraca uwagi. Jeśli wybierzesz sofę bez wysokich nóżek, która niemal w całości opiera się na podłodze, to licz się z koniecznością jej częstego odsuwania w celu odkurzenia paproszków.

Jeśli masz już odkurzacz automatyczny, to bezsprzecznie najlepszym wyborem będzie sofa na wysokich nóżkach, co rozwiąże problem sprzątania podłogi pod meblem.

Funkcja spania

Choć może Ci się wydawać, że nie potrzebujesz tej funkcji, to niemal na pewno kiedyś z niej skorzystasz – na przykład przyjmując gości z innego miasta czy goszcząc znajomego na suto zakrapianej imprezie. Dlatego warto wybrać sofę z funkcją spania, nawet jeśli nie będzie używana na co dzień.

Wykończenie pleców

To ważny szczegół z punktu widzenia osób, które chcą ustawić sofę na środku salonu. Jest to bardzo popularne i polecane rozwiązanie, o ile oczywiście dysponujemy wystarczającą powierzchnią podłogi. W takim przypadku należy szukać sofy z kompleksowo wykończoną konstrukcją, czyli z materiałem obiciowym również na plecach.

Poduszki wszyte czy dokładane?

Warto się nad tym dobrze zastanowić. Sofa z wszytymi poduszkami jest o wiele wygodniejsza i praktyczniejsza – unikamy w ten sposób problemu wiecznie walających się po podłodze poduszek (przy dzieciach będzie to standardowy widok w salonie).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.