Wybieramy mieszkanie, w którym nie będzie gorąco jak w piekarniku. Na co zwrócić uwagę? Zmiany klimatyczne nie są wymysłem naukowców i ekolog

Antoni Kwapisz
26.07.2019

Zmiany klimatyczne nie są wymysłem naukowców i ekologów, ale faktem, czego też sami coraz częściej doświadczamy. W Polsce rokrocznie wydłużają się okresy upałów. Wysokie temperatury potrafią się utrzymywać przez ponad tydzień, i to nie tylko w lipcu czy w sierpniu, ale też np. w maju. Z tego też powodu coraz więcej osób szukających dla siebie mieszkania zwraca uwagę na to, aby w nowym lokalu nie było nieznośnie gorąco. Można to przewidzieć jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji, skupiając się na kilku istotnych szczegółach. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Duże okna wychodzące na południowy zachód

To praktycznie gwarantuje, że w upalną pogodę w mieszkaniu będą panować bardzo wysokie temperatury. Południowo-zachodnia ekspozycja okien jest zaletą w okresie zimowym (pozwala obniżyć koszty ogrzewania), ale zdecydowanie nie służy osobom, które źle znoszą tropiki we własnym M. Warto więc zwrócić na to uwagę, ponieważ żaluzje czy rolety nie rozwiążą całkowicie tego problemu.

Duża powierzchnia przeszkleń

Wygląda efektownie, gwarantuje dużą ilość naturalnego światła, ale jest przekleństwem w gorące dni. Spore powierzchnie przeszkleń są znakiem rozpoznawczym współczesnych mieszkań. Deweloperzy decydują się na to rozwiązanie, ponieważ robi ono efekt WOW. Szkoda tylko, że kompletnie nie sprawdza się w codziennym użytkowaniu mieszkania.

Okna tylko z jednej strony

Rozwiązanie spotykane we współczesnym budownictwie (dawniej było nie do pomyślenia), które jest sporą wadą z punktu widzenia osób nieznoszących wysokich temperatur w mieszkaniu. Jak nietrudno się domyślić okna tylko z jednej strony uniemożliwiają wywołanie przeciągu, a więc i utrudniają skuteczne przewietrzenie nagrzanego lokalu.

Ostatnie piętro

W mieszkaniach znajdujących się na najwyższej kondygnacji bloku zawsze jest znacznie goręcej niż na parterze. Jest to oczywiście spowodowane kątem padania promieni słonecznych – okna w takich lokalach są doświetlane praktycznie przez cały dzień, co powoduje szybki wzrost temperatury we wnętrzu. Jeśli więc źle znosisz upały i nie chcesz inwestować w klimatyzację, lepiej nie decyduj się na zakup mieszkania na ostatnim piętrze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie