Wszystko, co chcesz wiedzieć o podłodze

Piotr Kowalczyk
28.01.2020

Jest bazą do projektowania każdego wnętrza, raz wybrana zostaje z nami na wiele lat. To od niej zależy m.in. to czy pomieszczenie będzie się wydawać małe i ciasne czy przestronne. Używamy jej codziennie, choć zdaje się, że odpowiednio nie doceniamy. Podłoga. Jak ją wybrać? Jak o nią dbać? Przedstawiamy krótki poradnik stworzonych przez ekspertów salonów Fachowiec i Swiss Krono.

Wymiana podłogi często wydaje się nam czasochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem. Tymczasem jest prostsza, niż myślisz! Nowoczesne podłogi laminowane to dobre rozwiązanie, nie tylko ze względu na ich naturalny wgląd, ale również łatwość w montowaniu. Najczęściej totalne odświeżenie wnętrza i położenie nowej podłogi zajmuje kilka dni. Jak wybrać idealny dla siebie model? Podłoga powinna odpowiadać stylowi, w jakim zaprojektowałeś swoje wnętrze. Przykładowo styl  nowojorski to zazwyczaj podłogi w jasnych, ciepłych odcieniach, w skandynawskich pomieszczeniach warto zastanowić się nad podłogami imitującymi deski o surowym, naturalnym wyglądzie. Prowansalskie wnętrza idealnie komponują się z podłogami laminowanymi odwzorowującymi konkretne, autentyczne gatunki drewna oraz tymi, które są estetycznie lekko postarzone.

Czym kierować się przy wyborze idealnej podłogi laminowanej? Wyróżnia się sześć klas użyteczności paneli: klasa 21, 22, 23, 31, 32, 33. Każdej z nich przypisane jest inne „natężenie” ruchu. Pierwsza cyfra w oznaczeniu informuje, czy podłoga jest przeznaczona do domu (2) czy do budynku użyteczności publicznej (3). Druga to natężenie ruchu - 1 niskie, 3 najwyższe. Ważna jest także tzw. „klasa ścieralności”: od AC3 do AC5 – wartość ta oznacza odporność na ścieranie. Szczegółowe informacje o ścieralności paneli znajdują się zawsze na opakowaniu. Liczy się także grubość desek – szczególnie w przypadku, kiedy zdecydujesz się na montaż ogrzewania podłogowego (wtedy powinno to być 8 mm – 10 mm).

Innym wyróżnikiem wśród rodzajów podłóg laminowanych jest ich klasa ścieralności. Ten wskaźnik określa się na podstawie wyników testu Tabera. – Test Tabera określa wytrzymałość podłogi laminowanej na zużycie. Polega na tym, że próbka poddawana jest tarciu, zliczając po ilu tysiącach obrotów zacznie ścierać się górna warstwa podłogi – wyjaśnia Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu SWISS KRONO sp. z o. o., producenta podłóg laminowanych, płyt meblowych i OSB.

Wybór podłogi to ważne zadanie. Decydując się na konkretny model warto wziąć pod uwagę zarówno parametry fizyko-mechaniczne (ścieralność, wytrzymałość, grubość) jak i te estetyczne, które sprawią, że będziemy czuć się dobrze w tym wnętrzu.
Więcej informacji o tym, jak wybrać i pielęgnować podłogę znajdziesz na: https://grupafachowiec.eu/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie