Wnętrze całe w bieli: czy to dobry pomysł?

Marek Szydełko
16.12.2021

Biel jest taką barwą, która może być dość problematyczna w urządzaniu wnętrz. Nie dziwi więc, że większość z nas ogranicza ją do minimum, stosując przede wszystkim na suficie, ewentualnie w mało uczęszczanych pomieszczeniach, jak sypialnia. Warto natomiast wiedzieć, że ten kolor daje nam bardzo szerokie możliwości w zakresie uzyskania ciekawych efektów designerskich w domowych wnętrzach. Biel, jako dominująca barwa, to zdecydowanie dobry pomysł, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Uniwersalność

Czego jak czego, ale uniwersalności bieli zdecydowanie nie można odmówić. Jest to taki kolor, chyba jedyny w swoim rodzaju, który pasuje do praktycznie każdego stylu wnętrzarskiego. Chcesz osiągnąć efekt nowoczesności? Proszę bardzo. Preferujesz styl skandynawski, industrialny, boho, loftowy, rustykalny, angielski czy jakikolwiek inny? Biel będzie doskonale uzupełniać przestrzeń w mieszkaniu lub domu.

To bardzo dobry wybór także dla tych, którzy muszą się szybko urządzić i nie mają czasu, by zastanowić się nad wyborem docelowego stylu – biel pozwala na tak dużo, że w przyszłości bez problemu uda się do niej dopasować najróżniejsze meble, elementy dekoracyjne czy nawet podłogi i drzwi.

Optyczne powiększenie wnętrza

Biel ma to do siebie, że doskonale odbija i rozprasza promienie słoneczne. Daje to efekt optycznego powiększenia przestrzeni, co będzie bardzo pożądane zwłaszcza w małych mieszkaniach oraz pomieszczeniach takich, jak łazienka, kuchnia czy wiatrołap. Doświetlone wnętrza wydają się być bardziej atrakcyjne, komfortowe, a także prestiżowe. Nieprzypadkowo w kanonie sprzedaży nieruchomości zawsze znajdziemy informację, aby w miarę możliwości przemalować ściany w całym domu/mieszkaniu na biało.

Efektowne tło dla wyrazistych dodatków

Białe ściany czy drzwi, ale też podłogi dają nam szerokie pole do popisu w zakresie zastosowania najróżniejszych dodatków – oczywiście w dużo bardziej wyrazistych wariantach kolorystycznych. Jeśli lubisz odważne, ekspansywne barwy, ale nie chcesz z nimi przesadzić, to do pełnienia funkcji tła wybierz właśnie biel. Dzięki temu wnętrze nie będzie sprawiać chaotycznego wrażenia i dobrze poczują się w nim zarówno fani klasyki, jak i oryginalnego designu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.