Własna studnia – jakie przyniesie Ci korzyści?

Remigisz Szulc
08.10.2021

Posiadanie własnego ujęcia wody dla jednych jest koniecznością, a dla innych wyborem, który zdecydowanie warto rozważyć. Szczególnie dotyczy to właścicieli sporych przydomowych ogrodów wymagających obfitego nawadniania. Od pewnego czasu zastanawiasz się nad zainwestowaniem we własną studnię? Sprawdź, jakie osiągniesz z tego tytułu korzyści.

Znaczna oszczędność wody

Czy wiesz, że aby optymalnie podlać trawnik w przydomowym ogródku w ciągu roku musisz zużyć aż 1 metr sześcienny wody na każdy metr kwadratowy murawy? To ogromna ilość cennego płynu, który nie dość, że jest deficytowy, to jeszcze coraz więcej nas kosztuje. Własne ujęcie wody zagwarantuje Ci konkretne oszczędności, nawet do kilkuset złotych rocznie. Dzięki temu koszt budowy studni zwróci się w ciągu kilku lat, a później źródło będzie już tylko na siebie zarabiać.

Zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawie wody

Takie przerwy w wielu regionach kraju są na porządku dziennym, co wynika z niedostosowania istniejącej sieci wodociągowej do błyskawicznego wzrostu liczby odbiorców. Szczególnie na terenach wiejskich, do tej pory słabo zurbanizowanych, gminy mają poważne problemy ze sfinansowaniem inwestycji wodociągowych.

Jeśli mocno drażnią Cię powtarzające się przerwy w dostawie wody, nawet kilkudniowe, to trudno o solidniejszy argument przemawiający za tym, aby wreszcie zainwestować we własne ujęcie i w ten sposób uniezależnić się od zakładu komunalnego.

Inwestycja z myślą o przyszłości

Okresowe przerwy w dostawach wody są niczym w porównaniu z tym, co będzie nas czekać w niedalekiej przyszłości. Polska cierpi na jedne z największych deficytów wody w Europie (pod tym względem wypadamy gorzej niż np. Hiszpania), co powoduje szybkie stepowienie naszego kraju.

Jeśli nic się w tym względzie nie zmieni, to możemy mieć pewność, że w perspektywie kilkunastu lat zaczniemy mieć naprawdę duże problemy z niedoborami wody dostarczanej do gospodarstw domowych. Inwestując we własne ujęcie możesz się zabezpieczyć przed takim scenariuszem.

Recepta na irytujące spadki ciśnienia

Takie spadki najczęściej można zauważyć w sezonie letnim oraz w okresie przedłużających się upałów, które w ostatnim czasie potrafią nawiedzać nasz kraj już w kwietniu i w maju. Jest to oczywiście spowodowane podlewaniem ogródków. Jeśli sam masz taki problem i bywają dni, kiedy nie da się nawet wziąć prysznica, nie wspominając o szybkim napełnieniu wanny, to koniecznie rozważ zainwestowanie we własną studnię, która awaryjnie będzie zasilać instalację wodną w domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.