Wilgoć w kuchni: jak sobie z tym poradzić?

Remigisz Szulc
27.10.2020

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym dość często następuje gwałtowny wzrost wilgotności powietrza. Ma to oczywiście związek z przygotowywaniem posiłków i myciem naczyń. Problem zaczyna się w momencie, gdy wysoki poziom wilgotności utrzymuje się stale, czego efektem jest np. pojawienie się pleśni na ścianach czy butwienie produktów spożywczych. Czy można coś na to poradzić bez inwestowania w kosztowny remont? Sprawdź kilka propozycji.

Okap kuchenny

Jest zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na to, aby nie generować nadmiernej wilgoci w trakcie gotowania. Oczywiście okap musi zostać podłączony do kanału wentylacyjnego. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma takiej możliwości, to albo rozważ wykonanie kanału (może to wymagać kontaktu z zarządcą budynku oraz wizyty kominiarza) albo postaw na rozwiązanie pośrednie, czyli kup przenośny pochłaniacz wilgoci.

Regularne wietrzenie

Kuchnia jest pomieszczeniem, które powinno być bardzo często wietrzone – nie tylko w trakcie gotowania. Zakładamy, że masz w niej okno – dobrym pomysłem będzie zatem jego rozszczelnienie, co zapewni stałą wymianę powietrza. Jeszcze lepiej będzie zamontować w oknach nawiewniki, które reagują na wzrost wilgotności i otwierają dopływ powietrza w razie potrzeby.

Suche produkty trzymaj w słoikach

Jeśli w Twojej kuchni bardzo trudno jest utrzymać optymalny poziom wilgotności, a nie masz oddzielnej spiżarni, to pamiętaj o tym, aby wszelkie suche produkty trzymać w szczelnym zamknięciu. Mamy tutaj na myśli chociażby mąkę, ryż, makarony, kasze, płatki kukurydziane czy musli. Świetnie sprawdzają się do tego zwykłe słoiki, które możesz trzymać na przykład na półkach przymocowanych do ściany. Dzięki temu suche produkty nie będą narażone na działanie wilgoci, co znacząco wydłuży ich przydatność do spożycia.

Nie zostawiaj naczyń w zlewie wypełnionym wodą

Prozaiczną przyczyną nadmiernej wilgotności w kuchni może być właśnie nawyk zostawiania brudnych naczyń w zlewie, „żeby się namoczyły”. Zrezygnuj z tego, starając się myć naczynia na bieżąco i od razu wycierając je do sucha. Jeśli tylko masz taką możliwość, sugerujemy zainwestowanie w zmywarkę.

Dbaj o czystość

W czystej kuchni dużo rzadziej pojawiają się problemy z nadmierną wilgotnością powietrza. Staraj się więc regularnie myć meble (zwłaszcza fronty), blaty, podłogę oraz płytki ścienne. Nie zapominaj również o czyszczeniu wnętrz szafek, bo to również może być źródło wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie