Większa impreza w mieszkaniu. Jak nie zajść sąsiadom za skórę?

Andrzej Winnicki
24.12.2020

Powiedzenie „wolnoć Tomku w swoim domku” nie zawsze się niestety sprawdza, a już na pewno nie w budynkach wielorodzinnych. Mając mieszkanie trzeba się stosować do ogólnych zasad współżycia społecznego, co w praktyce oznacza szanowanie czyjegoś spokoju i nienaprzykrzanie się sąsiadom. Co zatem zrobić, gdy planujesz zorganizować w mieszkaniu większą imprezę i z góry wiesz, że będzie bardzo głośno? Kilka przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Poinformuj każdego sąsiada osobiście

Nie wywieszaj natomiast kartki, bo to nie rozwiązuje sprawy i jest nieeleganckie. Lepiej będzie przejść się po sąsiadach i każdego z nich osobiście powiadomić o planowanej imprezie, czasie jej trwania oraz prawdopodobnych niedogodnościach z nią związanych. Jeśli chcesz zabłysnąć, to miej przy sobie coś „na zgodę”, na przykład pudełko czekoladek. Tak przekazana informacja powinna zostać życzliwe odebrana przez sąsiadów, co z kolei zapewni Ci święty spokój już po imprezie.

Zabroń gościom imprezowania na balkonie

Balkon powinien pozostać zamknięty na czas imprezy, ponieważ jeśli goście postanowią się na niego przenieść, to spodziewaj się interwencji sąsiadów. Na balkonie będzie bardzo głośno, pewnie część gości będzie na nim palić papierosy i opowiadać sobie niewybredne żarty. Żaden sąsiad nie chce mieć z tym kontaktu.

Zero palenia papierosów na klatce i pod klatką

Jeśli wiesz, że na imprezie pojawią się palacze, to od razu zabroń im wychodzenia na dymka na klatkę schodową oraz w okolicę klatki. Palenie w takich miejscach jest przejawem braku kultury i na pewno ostro zdenerwuje Twoich sąsiadów. Jeśli palacze nie dadzą rady wytrzymać bez nikotyny, wydziel dla nich osobne pomieszczenie z otwieranym oknem.

Głośna muzyka tylko do 22

Impreza bez muzyki to oczywiście słaby pomysł, ale pamiętaj, że Twoi sąsiedzi mogą np. mieć małe dzieci. Dlatego ustal z gośćmi, że szalejecie tylko do 22, a później muzyka zostaje ściszona. Dorośli ludzie powinni to zrozumieć.

Bez chodzenia w butach po mieszaniu

Oczywiście proszenie gości o to, aby zdjęli buty w mieszkaniu nie jest zbyt kulturalne, ale tutaj ważniejsze jest to, aby nie robić sobie wrogów wśród sąsiadów - szczególnie tych z mieszkania poniżej. Zapewnij gościom miękkie kapcie, a jeśli koniecznie chcesz, aby zostali w butach, to przynajmniej rozłóż na podłodze gruby materiał izolujący od stukania obcasami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.