Wanna na środku łazienki – tak czy nie?

Maciej Piwowski
17.04.2024

Urządzenie łazienki to zawsze spore wyzwanie. Gdy możemy ją zaprojektować od podstaw, nie oglądając się na rozmieszczenie instalacji, mamy bardzo szerokie pole do popisu, co z pewnością warto wykorzystać. Jednym z gorących trendów w aranżowaniu łazienki jest umieszczenie wanny na środku pomieszczenia. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Sprawdź to w naszym poradniku.

Dlaczego warto umieścić wannę na środku łazienki?

Podstawową zaletą tego rozwiązania i głównym powodem, dla którego wiele osób się na nie decyduje, jest bardzo efektowny design łazienki. Umieszczenie wanny na środku wprowadza do pomieszczenia powiew luksusu, upodabniając łazienkę do pełnoprawnego pokoju kąpielowego.

Estetyka jest ważna, natomiast nie bardziej niż funkcjonalność. Pod tym względem wanna na środku łazienki również może się obronić. Takie rozwiązanie umożliwia wchodzenie i wychodzenie z wanny z dowolnej strony, co na pewno jest bardzo wygodne.

Umieszczenie wanny na środku łazienki będzie również korzystne dla osób starszych, z różnymi dysfunkcjami ruchowymi oraz z niepełnosprawnością – ułatwi to dojechanie do brzegu wanny na wózku inwalidzkim, podejście do niej z balkonikiem etc.

Nie zapominajmy o wadach

Zanim zdecydujesz się umieścić wannę na środku łazienki, to najpierw dokładnie to przemyśl, również uwzględniając ewidentne wady tego rozwiązania. Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest znaczne ograniczenie ustawności łazienki. Wanna na środku pomieszczenia zabiera mnóstwo miejsca, co w małej łazience może stanowić nie lada problem.

Dodatkowo taka lokalizacja wanny powoduje, że staje się ona centralnym punktem pomieszczenia, wymuszającym rozstawienie pozostałych elementów, w tym umywalki, szafki na kosmetyki i ręczniki, grzejnika etc. Dlatego na dobry początek radzimy wirtualnie rozplanować sobie pomieszczenie i rzetelnie ocenić, czy w tym przypadku estetyka nie wzięłaby góry nad funkcjonalnością łazienki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie